W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przeprowadzono 800. operację z wykorzystaniem robota „da Vinci”. Była to histerektomia radykalna, czyli usunięcie macicy. Operację wykonał dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, który jest jednym z kilku lekarzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych oraz ma status proktora, czyli specjalisty mogącego szkolić przyszłych operatorów.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Operacje w tym lubelskim szpitalu wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii. Lubelski szpital dzięki tak dużej liczbie przeprowadzonych operacji dołączył do grona najbardziej doświadczonych ośrodków w Polsce, w których wykorzystuje się system robotyczny da Vinci.

Od pierwszej operacji chirurgicznej w asyście robota da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w kwietniu miną 3 lata. Od tego czasu pracownia przekształciła się w Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej, w którym prowadzona jest również działalność dydaktyczna.

Zespoły chirurgiczne ze szpitali w całej Polsce zdobywają w Lublinie doświadczenie pod okiem najlepszych specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w operatywie robotycznej i którzy jednocześnie są mentorami dla przyszłej, szkolącej się kadry.

W okresie od lutego 2024 do lutego 2025, w lubelskim szpitalu wykonano aż 400 zaawansowanych zabiegów przy użyciu robota da Vinci, co plasuje samorządową placówkę ochrony zdrowia w gronie liderów robotycznej chirurgii w Polsce.