„Uprzejmie informuję, że dzięki uzyskanym informacjom rodzina Marii Szlendak została odnaleziona. Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc” – pisze do redakcji Master TV Katarzyna Wieluńska Pasik, która od kilku tygodni otrzymuje od naszych widzów cenne informacje na temat rodziny Szlendaków. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się odnaleźć szwagierkę pani Marii – Jadwigę Rajkowską, a pamiątki po byłej więźniarce obozów koncentracyjnych trafią do jej bliskich.

Na początku stycznia do redakcji Master TV nadeszła prośba od Manueli Golc, wolontariuszki archiwum Arolsen, która poszukiwała krewnych Marii Szlendak. Skontaktowała się ona się z nami w imieniu Zuzanny Olszewskiej, uczennicy liceum z Mławy, która bierze udział w projekcie StolenMemory. Projekt ten jest realizowany przy współpracy z niemiecką szkołą z Bad Oldesloe. Uczennica mławskiego liceum prowadziła poszukiwania krewnych Marii Szlendak w celu przekazania pamiątek po byłej więźniarce obozów koncentracyjnych. Są to m.in. zegarek i pierścionek.

Prośba o pomoc w poszukiwaniu krewnych pani Marii Szlendak spotkała się z dużym odzewem ze strony naszych widzów. Podzielili się oni wieloma cennymi informacjami. Dzięki nim udało się nawiązać kontakt z rodziną Jadwigi Szlendak, szwagierką pani Marii.

Informacjami o pani Jadwidze podzieliła się na naszym profilu jej wnuczka, Paulina  Pilewicz: „Jadwiga Szlendak urodziła się 9/09/1917 roku w Rohaczewie. Wyszła za mąż za Salomona Mieczysława Rajkowskiego w 1939 i wyjechali z Łukowa. Prawdopodobnie tylko dlatego przeżyła wojnę. Z ich związku urodziła się Agnieszka Rajkowska 31/08/1940r. i Ewa Rajkowska 01/02/1946. Obydwie urodziły się w Łukowie.

  Moja babcia Jadzia zmarła 06/10/1985r., a moja mama Agnieszka odeszła 19/08/2024r. Babcia była najukochańszą babcią na ziemi, ale dopiero teraz, dzięki Pani Katarzynie i Pani Manueli Golc, dowiaduje się o losach rodziny. Mimo wielu próśb ze strony mojej czy mamy nigdy nie chciała rozmawiać o tym co się stało z jej najbliższą rodziną”.

Rodzina Marii Szlendak została odnaleziona. Już wiemy, że pamiątki po pani Marii trafią do wnuczki jej szwagierki. Jak na razie są one jeszcze w niemieckim archiwum Arolsen. Ale jak informuje nas Manuela Golc, wkrótce zostaną one przekazane pani Paulinie: „Kończymy jeszcze kwestie dokumentów. Jeszcze troszkę potrwa zanim wróci pamiątka do Rodziny. Trzeba jeszcze dla celów archiwalnych zrobić aktualne zdjęcie, opis itp. Wiem też, że archiwum Arolsen chcę nagłośnić przekazanie pamiątki Rodzinie. Staramy się zaangażowań telewizję w ten projekt”.

Szczęśliwie kończą się więc poszukiwania rodziny Marii Szlendak rozpoczęte przez Zuzannę Olszewską, uczennicę liceum z Mławy, która bierze udział w projekcie StolenMemory. Projekt ten jest realizowany przy współpracy z niemiecką szkołą z Bad Oldesloe.

Maria Szlendak (Szlędak) urodzona 12.08.1914 roku w Janowie Lubelskim. Imiona rodziców: Piotr i Józefa. Była pracownicą handlową,. Jej ostatnie miejsce zamieszkania to Warszawa. Miejsce zamieszkania w 1946r. – Doverstorp (Szwecja).

Została aresztowana 07.11.1942 r. w Legionowie i osadzona w więzieniu w Nowym Dworze. Następnie była więziona w Płońsku, a potem znalazła się w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w czasie od 07.03.1943r. do grudnia 1943 jako więzień polityczny pod numerem – 37535 (nosiła trójkąt koloru czerwonego z literą P). Przesłuchiwano ją w związku z informacjami o bracie jej zamordowanego męża, który był podejrzany o należenie do tajnej organizacji. Została osadzona 13.12.1943r. w Majdanku, później przeniesiono ją do obozu Ravensbruck 19.04.1944r (numer obozowy: 36775). Z Ravensbruck została przewieziona do fabryki amunicji w Watenstedt.

Po wojnie staraniem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża trafiła do Szwecji.