Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy „Raport o biedzie w Polsce”. Czytamy w nim, że niemal 2,5 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie (w porównaniu z rokiem 2023 przybyło ich 800 tysięcy). Wśród nich ponad pół miliona stanowią dzieci, a około 400 tys. to seniorzy, którzy na przeżycie dnia mają około 29 zł. Tak źle nie było od 2015 roku.

Polacy są jednomyślni: godnym jest życie w bezpiecznym domu, bez głodu i bólu. Ubóstwo odbiera ludziom poczucie własnej wartości. Z każdym dniem coraz głębiej drenuje pokłady ich szacunku do samych siebie i sensu. Przynosi gorzką refleksję: da się żyć, ale po co?

Prawie co dziesiąty Polak je codziennie mniej niż 3 posiłki, a aż 25% Polaków deklaruje, że zdarza im się to co najmniej raz w tygodniu.

Z badania wynika, że na podium tego, co Polacy uznają za godne życie, jest realizacja potrzeb, takich jak: podstawowe zakupy spożywcze (83 proc.), wykupienie niezbędnych lekarstw (82 proc.) oraz zdolność opłacania wydatków związanych z domem (81 proc.). Okazuje się, że najbardziej boimy się głodu, choroby i utraty bezpieczeństwa mieszkaniowego, czyli tego, co odbiera nam samodzielność i zdolność podejmowania życiowych wyzwań.

Pytanie o pomoc potrzebującym ma zatem nie tylko wymiar materialny. Jest również pytaniem o to, czy potrafimy przywracać sens życiu. Każdego roku wolontariusze i darczyńcy Szlachetnej Paczki udowadniają, że małe rzeczy mogą mieć wielkie znaczenie.

Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i wybierz rodzinę, której chcesz pomóc.

 

Raport Szlachetnej Paczki oraz sposoby jak pomóc osobom żyjącym w skrajnym ubóstwie, znajdziecie Państwo pod adresem: www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie/

Badanie przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1040 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat wzwyż dla wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 11-14 października 2024. Metoda: CAWI