Bogata kultura i historia Polski wciąż muszą przygotowywać kraj do trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się we współczesnych warunkach. Dlatego też popularność zakładów online wśród Polaków rośnie, podczas gdy legalny rynek gier hazardowych pozostaje jednym z najmniejszych w Unii Europejskiej. Sektor szarej strefy rozkwitł jednak i nadal się rozwija. Stwarza to poważne problemy dla uczciwej konkurencji w szczególności i dla uczciwej gospodarki kraju jako całości. 

Rynek legalnego hazardu w Polsce wykazuje raczej skromne wyniki w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Liczby są dość wymowne – przychód polskiego rynku w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi zaledwie około 16 euro. Z tym wskaźnikiem Polska plasuje się na ostatnich dziesięciu miejscach. Liderami rankingu są Szwecja, Grecja i Słowacja. Pokazują one wyniki na poziomie 63-89 euro na osobę. 

Przepaść tę można tłumaczyć kilkoma czynnikami, z których głównym jest to, że rynek legalnych gier online zaczął rozwijać się w Polsce stosunkowo niedawno, podczas gdy konkurencja ze strony nielegalnych operatorów wciąż jest bardzo duża. W szczególności dlatego, że Polacy nie są wystarczająco świadomi faktu, że istnieje legalna alternatywa dla nielegalnego hazardu. a jednak eksperci uważają, że polski rynek gier hazardowych online ma ogromny potencjał.  Przy kompetentnym podejściu do regulacji i walki z szarą strefą, branża może wykazać się dwukrotnym wzrostem w nadchodzących latach.

Ekscytującą cechą polskiego rynku hazardowego jest wysoki udział segmentu online, który doświadcza silnego wzrostu. Zakłady online stanowią około 82%, co jest znacznie wyższym wynikiem niż średnia europejska, która ledwo przekracza 61%. Takie statystyki wskazują, że Polacy chętniej wybierają platformy internetowe niż tradycyjne stacjonarne punkty bukmacherskie.

Ponadto statystyki wskazują, że polscy gracze preferują wirtualne kasyna z zagraniczną licencją bardziej niż marki regulowane przez lokalne Ministerstwo Finansów. Wyjątkową rolę odgrywają w tym serwisy recenzujące kasyna online, na których Polacy i wybierają najbardziej ulubione marki. Bardzo popularnym serwisem jest twinspin.pl, który posiada szczegółowe recenzje wirtualnych kasyn i ekskluzywnych bonusów. Wysoka pozycja strony w wyszukiwaniach pokazuje, że Polacy ufają temu zasobowi.

Kilka powodów może tłumaczyć rosnącą popularność sektora gier hazardowych online w Polsce. Pierwszym z nich jest oczywiście fakt, że platformy online są dostępne i wygodnie jest z nich korzystać. W kasynach, które działają online, graczom oferuje się szeroki wybór gier i dużą różnorodność zakładów. Dodatkowo w związku z pandemią cyfryzacja wielu dziedzin życia znacznie przyspieszyła.

Analiza preferencji polskich graczy pozwala zidentyfikować kilka kasyn online, z których wiele jest znanych daleko poza granicami kraju. Są to na przykład 1Win czy Melbet. 

Praktyka łączenia funkcjonalności kasyna i bukmachera jest bardzo popularna wśród współczesnych operatorów hazardowych. Jest też lubiana przez polskich graczy, więc eksperci przewidują, że udział segmentu online w ogólnej strukturze polskiego rynku hazardowego będzie tylko rósł. A to znów prowadzi do konieczności uporania się z istniejącym problemem „szarej strefy”.

Pozostaje on poważnym wyzwaniem dla polskiego rynku hazardowego. I tak, obroty nielegalnych operatorów w segmencie online wyniosły 27,7 mld zł, co stanowi 51% obrotów całego rynku. Oznacza to, że pozostałe 49% to obrót nielegalny, co oznacza cały szereg negatywnych konsekwencji.