Na terenie powiatu łukowskiego odnaleziono niewybuchy pochodzące z okresu II wojny światowej.O takim znalezisku poinformowali pracownicy remontujący trakt kolejowy w Borowinie. Niewybuchy zabezpieczono do czasu przyjazdu saperów.

Wielokrotnie mieszkańcy naszego regionu odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas prac polowych, prac przy posesjach, czy też podczas pobytu w lesie.

Tym razem wybuchowe znalezisko przypadkowo odkryli pracownicy remontujący trakt kolejowy w Borowinie i natychmiast powiadomili o tym Policję. Okazało się, że były to kilkudziesięciocentymetrowe  pociski artyleryjskie i granat moździerzowy z materiałem wybuchowym. Mundurowi do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli znalezisko, którzy zabiorą niewybuchy do neutralizacji na poligonie.

Według przekazu mieszkańców Borowiny, w pobliżu stacji kolejowej podczas II wojny światowej partyzanci wysadzili niemiecki pociąg z amunicją. Prawdopodobnie znalezione niewybuchu to pozostałości tej akcji. W odwecie działań partyzanckich, w grudniu 1943 roku okupanci rozstrzelali 10 Polaków.

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.