Uczniowie Zespołu Szkól nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie mają możliwość odbywania praktyk w Grecji. Daje im ją realizowany w szkole projekt, finansowany z programu Erasmus+. Uczniowie z Alej” wakacje spędzili w greckiej miejscowości letniskowej Tolo. Teraz będą uczyć się na Krecie.
O tym, co dzieje się w szkole w ramach realizacji projektu informuje nas koordynator tych działań, Marek Pietrzak:
Jesteśmy podczas końcowej fazy realizacji projektu edukacyjnego o nazwie: „Tworzę więc jestem – praktyki zawodowe dla uczniów ZS nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie” (nr projektu: 2023-1-PL01-KA122-VET-000129596). W ramach projektu nasi uczniowie spędzili niemal miesiąc w greckiej miejscowości letniskowej Tolo.
Zorganizowaliśmy zajęcia przygotowawcze będące wsparciem dla uczestników w rozwoju umiejętności z języka angielskiego oraz zajęcia wsparcia kulturowego i pedagogicznego, mające przygotować naszych uczniów do możliwie jak najbardziej komfortowego pobytu w Grecji. Najważniejszym elementem projektu była mobilność – pobyt na półwyspie apenińskim: przygoda, praca, antyk, śródziemnomorska przyroda i klimat, piękne widoki, wzajemna współpraca oraz rozwój osobisty. Naszym zdaniem był to przepis na sukces, który można określić jednym słowem: Erasmus+. A realizację projektu umożliwiło finansowanie przez Unię Europejską.
Najlepsi uczniowie klas czwartych z pięciu kierunków nauczania: technik pojazdów samochodowych, elektryk, informatyk, handlowiec oraz ekonomista spędzili cztery tygodnie w Grecji. Od 6 maja do 1 czerwca 2024 r. głównym celem uczestników projektu był wszechstronny rozwój, nabywanie nowych umiejętności zawodowych i interpersonalnych oraz wzajemna współpraca, wspieranie się oraz wspólne miłe spędzanie czasu. Młodzież naszej szkoły miała okazję aktywizować się zawodowo oraz budować umiejętności komunikacji w języku angielskim. Szereg wycieczek, między innymi do Aten, Myken oraz rejs jachtem wycieczkowym zapierały dech w piersiach. Długie spacery w okolicach Tolo, rozmowy do zmierzchu na tarasie stylowego hotelu, odpoczynek na pięknej miejscowej plaży, a także kąpiele w spokojnych wodach Zatoki Argolidzkiej to gwarancja sukcesu i odpoczynek w spokojnym greckim stylu.
Nowym doświadczeniem dla młodzieży był również lot z Warszawy do Aten, a następnie powrót do Polski. Uczniowie mogli poznać zasady i procedury podróży lotniczych. Po powrocie uczestnicy projektu wrócili do nauki w naszej szkole. Teraz czas na wykorzystanie zdobytych umiejętności oraz kontynuacja relacji i pielęgnowanie nawiązanych przyjaźni.
Uczestnicy projektu dzielili się doświadczeniami z młodszymi uczniami naszej szkoły przygotowującymi się do podobnego wyjazdu na grecką wyspę Kreta. Podczas tego spotkania nawiązała się fajna rozmowa, będąca dużą pomocą dla przygotowującej się do wyjazdu młodzieży. Obecnie czekają nas spotkania promujące projekt, a co za tym idzie możliwość, kształtowania kreatywnego myślenia, umiejętności wypowiedzi i autoprezentacji, łącznie z możliwością wystąpienie przed kamerą telewizyjną. Wszystko w celu rozwoju osobistego i kształtowania umiejętności interpersonalnych naszych uczniów.