Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie odpowiedziała na informację zamieszczoną w łukowskich mediach o wynikach kontroli NIK w szpitalu. W piśmie przesłanym  do Master TV czytamy, że artykuły „naruszają dobre imię szpitala i jego profesjonalny wizerunek”.

W związku z tym, aby nie być oskarżonym o przekłamania, zamieszczamy obszerne fragmenty wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli. Jednocześnie podkreślamy ponownie, że w sprawie stwierdzonych uchybień w łukowskim szpitalu, żadne zawiadomienie do prokuratury nie zostało wysłane. Skończyło się na zaleceniach pokontrolnych.

Fragmenty wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli dotyczące gospodarowania sprzętem medycznym przez SP ZOZ w Łukowie:

„W latach 2021-2023 SP ZOZ podejmował skuteczne działania zapewniające pozyskanie sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby prowadzonej działalności leczniczej. Sprzęt i aparaturę przekazał m.in. Lubelski Urząd Wojewódzki, Minister Zdrowia, jednostki samorządu terytorialnego, a także został zakupiony ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ze środków własnych. W okresie tym SP ZOZ pozyskał aparaturę medyczną o wartości 12 141 tys. zł. Udzielając zamówień publicznych na dostawę wysokospecjalistycznej aparatury medycznej, przestrzegano zasad i przepisów. Zawarte z wykonawcami umowy zawierały zapisy zabezpieczające interesy Szpitala.

Szpital w prowadzonej działalności leczniczej nie w pełni wykorzystywał sprzęt i aparaturę medyczną przekazaną w związku z zapobieganiem i zwalczeniem COVID-19, bowiem siedem spośród 49 respiratorów znajdujących się w Szpitalu składowano w magazynie przez okres ponad trzech lat, co w ocenie NIK było działaniem niegospodarnym. O nadmiarze aparatury medycznej SP ZOZ nie poinformował strony udostępniającej, tj. LUW. (…)

 

Dyrektor wyjaśnił, że w magazynie technicznym Szpital posiada siedem sztuk respiratorów pozyskanych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, które nie są w użytkowaniu, ale stanowią zabezpieczenie w razie nawrotu pandemii lub innej nagłej sytuacji (…)

 

Przekazany z LUW sprzęt medyczny o wartości 851 999,97 zł od 18 grudnia 2020 r. przechowywano w magazynie technicznym Szpitala, a jednocześnie do czasu zakończenia kontroli NIK nie poinformowano LUW o jego niewykorzystywaniu, co było działaniem niegospodarnym. Dotyczyło to siedmiu respiratorów.

W okresie objętym kontrolą, Szpital uzyskał pozytywną opinię Wojewody Lubelskiego o celowości inwestycji pn.: „Zakup rezonansu magnetycznego wraz z dostosowaniem infrastruktury technicznej” oraz „Wsparcie SP ZOZ w Łukowie w obszarze chorób zakaźnych”.

Szpital uzyskał także pozytywną opinię Wojewody Lubelskiego17 o celowości inwestycji w zakresie doposażenia oraz wymiany zużytego sprzętu i aparatury w Bloku Operacyjno-Zabiegowym, OAiIT, Oddziale Dziecięcym oraz Oddziale Neonatologicznym.

 

Szpital prawidłowo planował i wydatkował środki na zakup aparatury i sprzętu medycznego, a wykonawców umów na dostawę tego sprzętu wybierano zgodnie z obowiązującymi przepisami uzp i nupzp. W ocenie NIK, działaniem niegospodarnym było niewykorzystywanie przez ponad trzy lata sprzętu i wyposażenia medycznego przechowywanego w magazynie Szpitala oraz niepoinformowanie o tym fakcie LUW

 

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły:

− nieprzeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych,

− nieujmowania w ewidencji pozabilansowej Szpitala sprzętu przekazanego przez LUW po likwidacji Szpitala Tymczasowego w Lublinie,

− nieprawidłowego rozliczenia kary umownej z tytułu przekroczenia terminu realizacji zadania zakupu rezonansu magnetycznego wraz z dostosowaniem infrastruktury technicznej oraz nienaliczenia wykonawcy odsetek z tytułu jej nieterminowej wpłaty,

− nieterminowego zamieszczenia w BIP ogłoszeń o wykonaniu dwóch umów na dostawę sprzętu medycznego oraz nieterminowego przekazania informacji do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o złożonych ofertach.

 

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, Najwyższa Izba Kontroli przedstawia następujące wnioski:

  1. Podjęcie działań zmierzających do właściwego zagospodarowania niewykorzystywanego sprzętu i aparatury medycznej pozyskanych w związku z zapobieganiem i zwalczeniem COVID-19 bądź poinformowanie LUW o jego nadmiarze.
  2. Rzetelne rozliczanie otrzymanych dotacji oraz naliczanie odsetek z tytułu nieterminowej wpłaty kar umownych.
  3. Ujmowanie w księgach rachunkowych Szpitala wszystkich posiadanych składników aktywów trwałych.
  4. Terminowe przekazywanie do Prezesa UZP informacji o złożonych ofertach i zamieszczanie w BZP ogłoszeń o wykonaniu umowy w przypadkach wymaganych przepisami nupzp.
  5. Przeprowadzanie inwentaryzacji środków trwałych Szpitala oraz składników aktywów będących własnością innych jednostek powierzonych Szpitalowi do używania w terminach wynikających z ustawy o rachunkowości.

CAŁA  TREŚĆ  WYSTĄPIENIA  POKONTROLNEGO  NIK: https://www.nik.gov.pl/kontrole/I/23/002/LLU/