W ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji specjalnej organy ścigania zadały miażdżący cios podziemnemu biznesowi hazardowemu. Wyniki są imponujące: skonfiskowano 30 nielegalnych automatów do gier hazardowych, zatrzymano siedmiu podejrzanych i skonfiskowano dużą sumę pieniędzy. Jest to żywy przykład skutecznej walki z nielegalną działalnością, która osłabia gospodarkę i szkodzi społeczeństwu.

Skala działalności

Skoordynowane działania policji kryminalnej i służb celno-skarbowych umożliwiły przeprowadzenie nalotów w pięciu miejscowościach jednocześnie. Ich nagłość była niemiłym zaskoczeniem dla organizatorów podziemnych kasyn. Operacyjni działali szybko i sprawnie, nie pozostawiając przestępcom szans na zatarcie śladów czy pozbycie się dowodów.

Operacja objęła Demblin, Puławy, Ryki, Stężycę i Prażmów. W każdej z lokalizacji znaleziono punkty z nielegalnymi automatami do gier hazardowych. Oprócz urządzeń zajęto duże ilości gotówki w różnych walutach – równowartość 145 tysięcy złotych. Środki te prawdopodobnie stanowią jedynie niewielką część wpływów z nielegalnej działalności, gdyż biorąc pod uwagę skalę nielegalnego biznesu, wpływy te mogły być znacznie wyższe.

Z drugiej strony, zorganizowanie tak dużej sieci salonów gier może stać się niemożliwe w dającej się przewidzieć przyszłości. I nie chodzi tu nawet o działania policji, która co jakiś czas likwiduje takie kasyna w różnych częściach Polski. Przyczyny są „natury naturalnej” i leżą w rosnącej popularności hazardu online. W końcu operatorzy gier hazardowych w Internecie, tacy jak 1xBet, Mostbet czy Melbet, od dawna skupiają na sobie uwagę większości graczy.

Zalety hazardu online są dość zróżnicowane i mogą się różnić w zależności od operatora. Na przykład 1win przyciąga klientów różnymi grami, a Melbet dodaje do tego liczne bonusy. Otwarcie nowa konta w Melbet jest znacznie łatwiejsze niż udanie się do kasyna stacjonarnego, zwłaszcza dla tych, którzy działają nielegalnie.

Dlatego w niedalekiej przyszłości taki biznes może stać się po prostu nieopłacalny. Zmniejszone zyski ze względu na mniejszą grupę docelową mogą sprawić, że taki biznes będzie mniej atrakcyjny, zwłaszcza w świetle surowych kar.

Przestępczość zorganizowana jest atakowana

Wśród aresztowanych był 36-latek z Demblina, domniemany przywódca grupy przestępczej. Za zorganizowanie związku przestępczego grozi mu do 15 lat więzienia. Trzech innych podejrzanych jest oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpanie korzyści z hazardu. Maksymalna kara dla nich to osiem lat więzienia.

Pozostali zatrzymani są oskarżeni o prowadzenie gier hazardowych, za co grozi do 3 lat więzienia. Dwóch podejrzanych, w tym domniemany organizator, zostało już tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Śledztwo jest kontynuowane pod nadzorem prokuratury.

Trudno przecenić znaczenie tej operacji:

  • Zadano poważny cios infrastrukturze przestępczej;
  • Działalność zorganizowanej grupy przestępczej została stłumiona;
  • Przejęto znaczne środki finansowe uzyskane w drodze przestępstwa;
  • zademonstrowano determinację władz w zwalczaniu nielegalnego hazardu.

Sukces tej operacji jest wynikiem starannego przygotowania i koordynacji różnych agencji. Pokazuje, że nawet dobrze zorganizowane siatki przestępcze mogą być skutecznie zlikwidowane.

Walka z nielegalnym hazardem pozostaje jednym z priorytetów organów ścigania. Takie operacje nie tylko powstrzymują konkretne działania przestępcze, ale także mają odstraszający wpływ na potencjalnych organizatorów nielegalnego hazardu. Jest to ważny krok w kierunku poprawy społeczeństwa i wzmocnienia praworządności.

Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udało się przejąć ponad 1100 nielegalnych automatów do gier hazardowych.