Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. W powiecie łukowskim do matury podeszło 712 uczniów w ośmiu szkołach średnich. Dla ogromnej większości wiadomości są dobre. Większość z tych, którym się nie udało, będzie mogła poprawić maturę w sierpniu.
Największa zdawalność w naszym powiecie była w I LO im. T. Kościuszki. Zdawalność w ich szkole osiągnęła 98%. Na 189 uczniów, którzy podeszli do egzaminów maturalnych, nie zdało cztery osoby. Dwie z nich będą mieć poprawkę w sierpniu.
Dobrymi wynikami egzaminów maturalnych mogą pochwalić się też uczniowie IV LO im. Jana Pawła II, gdzie zdawalność wyniosła 97%. Na 139 uczniów zdających egzaminy, matury nie zdało cztery. Poprawią się w sierpniu.
W pozostałych szkołach powiatu łukowskiego do egzaminów maturalnych podchodzili nie tylko licealiści, ale również uczniowie techników.
W Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza zdawalność wyniosła 76%. Na 33 osoby, które podeszły do egzaminów maturalnych, nie zdało 8, i wszyscy będą mogli przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego.
W Zespole Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego egzamin pisało 21 uczniów. Maturę zdało 13 osób. Ósemka będzie poprawiać w sierpniu. Zdawalność wyniosła 61 %.
W Zespole Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta do egzaminu podeszło 228 uczniów, z czego 91 % pomyślnie zdało maturę. Egzaminów nie zdało 17 osób. Wszyscy mają szansę na poprawienie swoich wyników.
W Zespole Szkół w Radoryżu Smolanym do egzaminów przystąpiło 47 uczniów, z czego zdało 29. Zdawalność wyniosła 62%. Do egzaminów poprawkowych może przystąpić 12 osób.
W Zespole Szkół w Adamowie do egzaminu przystąpiło 23 uczniów. Pięcioro z nich nie zdało, a cztery będą poprawiać się w sierpniu zdało.
W Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim maturę zdawało 21 uczniów. Nie zdało 10 osób. Siedem ma szansę poprawić się w sierpniu. Zdawalność wyniosła ponad 50%.
Jak informuje Jolanta Misiak, rzecznik lubelskiego Kuratorium Oświaty do matury z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w województwie lubelskim przystąpiło 14 068 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia) oraz 7 absolwentów – obywateli Ukrainy.
W całej Polsce do egzaminu maturalnego przystąpiło 245 966 osób, w tym 229 obywateli Ukrainy. Najczęściej wybieranym językiem obcym był język angielski. Jako najpopularniejsze przedmioty dodatkowe w liceach wybierano język angielski, matematykę, język polski, geografię i biologię, a w technikach – angielski, matematykę i geografię.