W Branżowym Centrum Umiejętności działającym przy Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie odbyły się warsztaty branżowe dla uczniów szkół podstawowych „Laboratorium Majsterkowicza”. Placówkę odwiedzili uczniowie ze szkół podstawowych: SP4, SP5, ze szkoły w Radoryżu Kościelnym oraz w Białej Podlaskiej.

Podczas zajęć uczniowie poznali zasady obróbki metali, ich właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne. Ćwiczyli też różne metody obróbki: cięcie, gięcie, piłowanie, szlifowanie czy polerowanie. Mogli zdemontować zepsuty sprzęt i posortować jego komponenty tak, aby mogły zostać zutylizowane poprawnie lub poddane recyklingowi. Do ich dyspozycji był też park maszynowy składający się z kilkudziesięciu maszyn, elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych do obróbki metalu.

Do dyspozycji uczniów były również takie urządzenia, jak: pilarka taśmowa do metalu, imadła ślusarskie, tokarka, szlifierka, gilotyna, giętarka do rur, zaginarka do blach, nożyce do blachy, pilniki, piły do cięcia metali, przecinaki, gwintowniki, młotki, punktaki.

Uczestnicy zajęć odwiedzili także profesjonalny warsztat samochodowy w Zespole Szkół nr 1. Tam od okiem wykwalifikowanej kadry rozmontowali silnik samochodowy, poznali jego budowę oraz zasadę działania. Zwieńczeniem pobytu młodzieży w BCU był udział w zajęciach z doradcą zawodowym.

W przyszłym roku szkolnym planowane jest  przeprowadzenie w BCU cyklu takich zajęć. Będą one skierowane do uczniów ze szkół podstawowych z klas VI – VIII.