W Zespole Szkól nr 3 w Łukowie odbyły się prawybory do Parlamentu Europejskiego. Do głosowania uprawnionych było 595 uczniów, z których głosy oddało 370. Frekwencja wyniosła 67%.

Prawybory , które odbyły się w ZS 3, zorganizowano w ramach ogólnopolskiego projektu „Młodzi Głosują”, w edycji „Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024”. Jest on realizowany jest we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i ma na celu rozwijanie wiedzy na temat głównych instytucji Unii Europejskiej oraz ich wpływu na życie młodego Polaka. Wyniki prawyborów maja być podane 10 czerwca po wyborach dorosłych, w celu zachowania bezstronności i ciszy  wyborczej.

 

W projekcie brali udział uczniowie z klasy 2TIa oraz 4TCb. Przygotowali oni plakaty, ulotki, gazetki informacyjne oraz uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat instytucji Unii. Przygotowali też lokal wyborczy i przeprowadzili symulację młodzieżowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Programem zostali objęci uczniowie wszystkich klas pierwszych, drugich oraz kilku klas trzecich.