Wiadomo już, że Centrum Usług Społecznych w Łukowie realizuje program pomocy starszym mieszkańcom miasta, do którego zaprasza wolontariuszy. Na projekt przeznaczono kilkadziesiąt tysięcy złotych, a sam program, jak obecnie wiadomo, będzie realizowany do 31 grudnia 2024 roku.

Jak czytamyna stronie urzędu miasta, program nosi nazwę „Korpus Wsparcia Seniorów 2024”. W ramach realizacji projektu zostaną utworzone grupy wolontariuszy, które będą odwiedzać osoby starsze od 60 roku życia, które z powodów zdrowotnych mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem.

Współczesne życie osób starszych

Niewątpliwie dzisiaj życie osób starszych jest dużo łatwiejsze niż jeszcze stosunkowo niedawno. I przede wszystkim przyczyn należy upatrywać w nowoczesnych technologiach, które znacznie uprościły wiele codziennych spraw. Za pośrednictwem Internetu można dziś komunikować się, zamawiać jedzenie do domu czy dzwonić do tych czy innych specjalistów.

Nie wspominając już o ogromnych możliwościach rozrywki, której tak brakuje osobom starszym. Możliwość obejrzenia dowolnego filmu lub wideo, przeczytania ciekawego artykułu lub wejścia nastronię, wybrania kasyna online i grania dla zabawy – wszystko to stało się dostępne dla współczesnego człowieka bezpośrednio z domu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. A to znacznie poprawia zarówno kondycję moralną, jak i fizyczną osób starszych lub osób o ograniczonych potrzebach, które nie mogą wyjść na zewnątrz.

Potrzeby są takie same

Jednak nie wszystkie problemy można rozwiązać za pomocą nowoczesnej technologii. A bez opieki innych ludzi wiele osób starszych po prostu nie przeżyje. Niestety, nie zawsze osoby starsze mogą uzyskać taką pomoc od swoich bliskich. Wtedy zawód wolontariusza staje się jeszcze ważniejszy. Z każdym rokiem to znaczenie będzie tylko rosło, bopolskie społeczeństwo się starzeje.

Z tego powodu program Korpus Wsparcia Seniorów 2024 prowadzi rekrutację wszystkich, którzy są gotowi pomagać osobom starszym pro bono. Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, ponieważ podstawową higienę i prostą opiekę medyczną może wykonywać każdy.

Takie programy są niezwykle ważne i konieczne jest, aby były realizowane w różnych miastach naszego kraju. Dotyczy to zwłaszcza małych miejscowości, w których osoby starsze często nie mogą otrzymać tak wysokiej jakości opieki medycznej ze względu na banalny brak dużych klinik. Dlatego pomoc sąsiadów w tak bliskich społecznościach jest szczególnie ważna.