Po raz dziesiąty z Łukowa do Sokołowa Podlaskiego pobiegnie Sztafeta Niepodległości. To wydarzenie, którego głównym celem jest uczczenie pamięci ks. gen. St. Brzóski oraz bohaterów Powstania Styczniowego.

„X Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski” odbędzie się w czwartek 23 maja. Organizują ją Zespół Szkół w Krynce, Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej z Wilna oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Patronują: wójt gminy Łuków, burmistrz Łukowa, burmistrz Sokołowa Podlaskiego, wójt gminy Wiśniew oraz Nadleśnictwa Łuków i Sokołów Podlaski. Bieg upamiętnieni 159. rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski.


X Sztafeta Niepodległości rozpocznie się o godzinie 7.45 na Placu Narutowicza w Łukowie. Finisz przy pomniku ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim, przy ulicy Długiej o godz. 15.30. Na zakończenie o 15.40. w kościele Niepokalanego Serca NMP zostanie odprawiona Msza Święta dla uczczenia ks. gen. Stanisława Brzóski oraz wszystkich poległych powstańców.

W biegu sztafetowym na dystansie 67 km na trasie Łuków –Siedlce – Sokołów Podlaski weźmie udział młodzież ze szkół z Krynki, Sokołowa Podlaskiego, Aleksandrowa, Gołaszyna, Trzebieszowa i z Siedlec. Będą też jak co roku narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce.

Szczegółowy harmonogram X Sztafety Niepodległości:
godz. 7.25 – Przygotowanie sztafety
godz. 7.40 – Błogosławieństwo i przemówienia okolicznościowe
godz. 8.00 – Start sztafety z Placu Narutowicza w Łukowie
godz. 9.00 – Pomnik w Jacie
godz. 10.35 – Wiśniew. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Bohaterów 1920 roku. Spotkanie z Wójtem Gminy Wiśniew
godz. 12.25 – Siedlce. Złożenie wieńca i zapalenie zniczy przy pomniku Władysława Rawicza. Spotkanie z Prezydentem Siedlec.
godz. 14.50 – Przybycie do Sokołowa Podlaskiego. Rozwinięcie 123-metrowej flagi.
godz. 15.30 Meldunek i złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. gen. Stanisława Brzóski. Spotkanie z władzami lokalnymi, przemówienia pieśni patriotyczne.
godz. 15.50 – Przejście z rozwiniętą 123-metrową flagą do Konkatedry Niepokalanego Serca NMP. Złożenie wieńca i zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą Ofiar UB
godz. 16.00 Msza Święta w Konkatedrze.
godz. 16.20 przejście do Szkoły Podstawowej nr 4. Wręczenie pamiątkowych statuetek i medali.