Starszy posterunkowy Kamil Ostapowicz z KPP w Łukowie, pełniący służbę w Komisariacie Policji w Stoczku Łukowskim, został odznaczony medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. To wyjątkowe odznaczenie otrzymują policjanci, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych.

Uroczystość odbyła się 15 lutego w MSWiA. Medale otrzymało m.in pięcioro funkcjonariuszy z lubelskiego garnizonu Policji, w tym policjant z Łukowa. Odznaczenia wręczał minister Marcin Kierwiński.

Starszy posterunkowy Kamil Ostapowicz z KPP w Łukowie, pełniący służbę w Komisariacie Policji w Stoczku Łukowskim, wspólnie z innym policjantem z patrolu podczas interwencji dotyczącej zgłoszonej próby samobójczej odnalazł nieprzytomnego 37-latka, który w zamkniętym samochodzie odkręcił butlę gazową próbując odebrać sobie życie. Policjant wspólnie z kolegą natychmiast wydostał nieprzytomnego 37-latka z pojazdu i udzielił mu pierwszej pomocy. W międzyczasie funkcjonariusze zakręcili zawór w butli gazowej. Uratowany mężczyzna został odwieziony do szpitala.

Medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja ustanowiono dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego funkcjonariusza. Andrzej Struj, funkcjonariusz Komendy Stołecznej Policji, zginął 10 lutego 2010 r. od ciosów nożem po tym, jak podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy zniszczyli tramwaj. Policjant pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji. Odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Od  2021 r. medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja przyznawany jest policjantom, którzy w czasie służby lub poza nią narazili swoje zdrowie lub życie dla ratowania drugiego człowieka.