Biała Podlaska to piękne miasto we wschodniej Polsce położone bardzo blisko granicy z Białorusią. Od niedawna sytuacja gospodarcza danego obszaru wydaje się polepszać. Czym jest to spowodowane?

 

Biała Podlaska – analiza dostępnych informacji

 

Biała Podlaska przez jakiś czas uznawana była za miejsce bez większych warunków rozwoju. Ze względu na aktualną sytuację polityczną i gospodarczą więksi inwestorzy nie decydują się na umieszczanie swoich przedsiębiorstw w granicach województwa lubelskiego. Nie zmienia to faktu, że są inne gałęzie gospodarki, które w mieście powoli zaczynają się rozwijać.

Nagły wzrost zainteresowania Białą Podlaską pojawił się wraz z planami zbudowania odcinka autostrady A2 niedaleko centrum miasta. Od czasu pojawienia się inwestycji bezrobocie w Białej Podlaskiej ewidentnie spada z ok. 11% na lekko ponad 7%. Więcej osób zaczęło się interesować regionem pod względem historycznym i turystycznym.

Praca w Białej Podlaskiej od lat opiera się raczej na mikro przedsiębiorczości i małych prywatnych firmach.  W październiku 2024 roku wszystko może się jednak zmienić ze względu na przewidywany koniec prac nad budowaną drogą.

 

Gdzie znajdzie się praca – Biała Podlaska

 

Oferty pracy z Białej Podlaskiej prezentują się całkiem licznie. Do zawodów deficytowych nadal należą stanowiska kierowców i magazynierów. Jest to trend ogólnopolski, chociaż w Białej Podlaskiej tendencja ta może wynikać również z bliskości położenia ważnego punktu logistycznego dla polskiej gospodarki.

Poza tym ogólne zapotrzebowanie znajdziesz również na pracowników fizycznych lub usługowych. Podobnie jak w 2022 roku najbardziej poszukiwani są cukiernicy, fryzjerzy, osób na stanowiskach kelnerskich i barmańskich oraz wiele innych. Potrzebni są również pracownicy opieki medycznej, nauczyciele i specjaliści z różnych dziedzin.

Ogłoszenia najłatwiej znaleźć w Internecie, wyszukując na przykład hasła: praca Biała Podlaska. Coraz więcej pracodawców, nawet z małych okolicznych miasteczek decyduje się na prowadzenie rekrutacji w sieci.

Średnie wynagrodzenie w Białej Podlaskiej

 

Sytuacja zarobkowa powiatu lubelskiego zależy ściśle od działających tam gałęzi gospodarki i bezrobocia. Wynagrodzenia w tym regionie nadal należą niestety do tych niższych, chociaż zwiększają się razem z podwyżką minimalnej krajowej i inflacją. Na chwilę obecną wysokość wynagrodzenia nie przekracza niestety średniej krajowej. W Polsce możemy zauważyć ogólnie dość dużą różnorodność w płacach w zależności od regionu, któremu się przyglądamy. Duże miasta i centra gospodarcze kraju prosperują znacznie lepiej.

Takie dochody w województwie lubelskim mogą być również spowodowane charakterem głównie wykonywanych prac w Białej Podlaskiej – chodzi o zawody oparte na usługach czy budownictwie. Ze względu na usytuowanie miasta niecałe 10% mieszkańców zatrudnia się w sektorze rolniczym, który również nie stanowi najlepiej dochodowego zawodu.

Nie ma jednak, co się załamywać. Stopa bezrobocia w mieście spada, w przeciągu dwóch lat zmiana wyniosła aż 3%. Budowa autostrady blisko Białej Podlaskiej może podkręcić lokalny rynek jeszcze bardziej.