Mimo wielu rad i wskazówek opisujących metody działania oszustów, niestety kolejni mieszkańcy naszego powiatu padli ich ofiarą. Tym razem kilka tysięcy złotych stracił 28-latek który oferował do sprzedaży pompę wspomagania do Hondy. Pieniądze straciła też 43-latka, która „po okazyjnej cenie” chciała kupić iPhone. Nieustannie apelujemy o rozwagę i ostrożność przy wszelkich transakcjach internetowych.

Nie pierwszy raz informujemy, że oszuści  ciągle szukają potencjalnych ofiar. Wybierają je nie tylko wśród robiących zakupy w Internecie, ale i wśród sprzedających.

Kilka dni temu 28-latek z gminy Serokomla chciał na popularnym portalu aukcyjnym sprzedać pompę wspomagania do samochodu marki Honda Accord. Wczoraj otrzymał wiadomość o osobie zainteresowanej jego zakupem. Kupujący przesłał też link umożliwiający „bezproblemową” realizację transakcji. Nieświadomy podstępu młody mężczyzna klikając w ten link został przekierowany na stronę, gdzie uzupełnił i przekazał niestety swoje dane. Na swoje nieszczęście przekazał też dane do logowania w aplikacji bankowej. W międzyczasie otrzymywał smsy z powiadomienia bankowymi, wśród nich te które wymagały autoryzacji. I tak zatwierdzając je, umożliwił oszustom wypłaty ze swojego konta. 28-latek chciał sprzedać pompę wspomagania za 250 złotych, a klikając w podesłany mu link umożliwił oszustom dostęp do swojego konta bankowego stracił siedem tysięcy złotych.

Natomiast 850 złotych straciła 43-latka z gminy Wojcieszków, która po okazyjnej cenie chciała „w internecie” kupić iPhone. Kobieta korespondując ze sprzedającym ustaliła, że finalizując transakcję zrealizuje „przelew na telefon”. Niestety gdy zainteresowana kupnem „przelała” pieniądze, kontakt ze sprzedającym „urwał się”, a jego konta na portalach społecznościowych zostały usunięte. Oczywiście iPhone nie dotarł do 43-latki.

Niestety oszuści ciągle szukają potencjalnych ofiar. Wybierają je nie tylko wśród robiących zakupy w Internecie, ale i też wśród sprzedających. Bez względu na to, w jakiej roli występujesz, zawsze musisz zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Pamiętaj, żeby nie „klikać” w link niewiadomego pochodzenia, bądź przesłany przez nieznaną nam osobę i podawać danych z karty płatniczej, czy też konta bankowego. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, bądź skorzystania z „okazyjnej ceny” możemy stracić oszczędności.