Od stycznia 2021 roku skierowania na badania obrazowe wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.

Współczesna medycyna mocno się rozwija, w co wchodzi również komputeryzacja sporej jej części. Opcją, z której pacjenci korzystają najchętniej, są np. e-recepty, które można otrzymać w pełni online na https://halomed.pl/e-recepta. Także e-skierowania są już na porządku dziennym. Poznaj najistotniejsze informacje w tym zakresie!

Na jakie badania można otrzymać e-skierowanie?

E-skierowanie można otrzymać na dowolne badania obrazowe – RTG (tzw. rentgen), TK (tomografię komputerową) oraz MRI (rezonans magnetyczny). Jest ono potrzebne bez względu na to, czy badanie będzie wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy może prywatnie. Bez skierowania nie możesz zapisać się na żadne z wymienionych badań!

Wyjątkiem jest rezonans magnetyczny – jeśli chcesz wykonać go prywatnie i w jego trakcie nie będzie podawany kontrast (tzw. środek cieniujący), nie musisz posiadać skierowania od lekarza. Jeśli jednak specjalista zaleci Ci MRI z kontrastem, e-skierowanie będzie niezbędne.

Przeczytaj również: Jak działa e-recepta i co trzeba zrobić, żeby ją dostać?

Jak zdobyć e-skierowanie na badania?

Jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, skierowanie w formie elektronicznej może zostać wystawione podczas tradycyjnej, osobistej wizyty w przychodni. Decyduje o tym lekarz po przeprowadzeniu z chorym wywiadu i wykonaniu podstawowych badań. Pamiętaj, że skierowanie na RTG może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, zaś skierowanie na tomografię lub rezonans musi być wystawione przez lekarza specjalistę.

Alternatywą dla klasycznej wizyty u lekarza są teleporady oraz wizyty online, np. wideokonferencje. Wówczas konsultacja z lekarzem może odbyć się w Twoim domu, co jest wyjątkowo wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Możesz także skorzystać z portali świadczących usługi medyczne. Wystarczy, że uzupełnisz krótką ankietę, wskażesz potrzebne badanie i poprzesz chęć jego wykonania argumentem. Musisz również krótko opisać stan zdrowia i wpisać swoje dane osobiste. Lekarz skontaktuje się z Tobą i wystawi potrzebne skierowanie.

Jak zrealizować e-skierowanie?

Realizacja e-skierowania przebiega dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku e-recept. Otrzymasz na telefon SMS zawierający krótki, 4-cyfrowy kod. Wystarczy, że podasz ten kod wraz ze swoim numerem PESEL w wybranej przez siebie placówce świadczącej usługi z zakresu wybranego badania obrazowego. Możesz dokonać tego osobiście lub telefonicznie. Otrzymasz także e-mail z kodem kreskowym. Jeśli osobiście wybierasz się do rejestracji, wystarczy, że pokażesz pracownikowi ten kod. Nie ma wówczas potrzeby podawania numeru PESEL.

Jeżeli chcesz wykonać badanie w ramach NFZ, koniecznie upewnij się, że wybrana placówka ma podpisany kontrakt i świadczy usługi nieodpłatnie.