Wycieczki górskie to świetna forma ruchu, która pomoże utrzymać Ci kondycję i przy okazji pozwoli na kontakt z naturą. Zadziała ona fantastycznie na osoby, które szukają nowej aktywności fizycznej, planują schudnąć czy po prostu odświeżyć głowę po ciężkich dniach w pracy. O czym jednak należy pamiętać, żeby Twoja wycieczka w góry była bezpieczna?

Odpowiednie przygotowanie fizyczne

Chodzenie w góry jest formą aktywności pełną zalet. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma fantastyczny wpływ na nasze ciało i zdrowie psychiczne. Rozpoczynając swoją przygodę z pieszą turystyką, nie trzeba mieć wiele doświadczenia. Na polskich szlakach z pewnością znajdziesz drogi odpowiednie dla początkujących. Poza tym, wybierając się na taką pieszą wycieczkę, to Ty decydujesz się na jej intensywność i czas.

Decydując się na bardziej wymagające, długie, wysokogórskie trasy musisz mieć jednak na uwadze parę czynników. Takie szlaki będą wymagały od Ciebie więcej doświadczenia, ale też przygotowania fizycznego. Na trudniejsze drogi wybierają się również osoby o dość dobrym zdrowiu, bez chorób, które mogą przeszkodzić w kluczowych momentach wspinaczki i nawet zagrozić życiem. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoja kondycja odpowiada zaplanowanym wycieczkom, nie bój się konsultacji z lekarzem. Specjalista z pewnością dobrze Ci doradzi, jak możesz przygotować się do takiego wysiłku.

Na szczęście przygotować się do trudniejszych tras możesz, próbując krótszych i łatwiejszych dystansów. Pokonywanie nawet małych odległości pomoże Ci w polepszeniu kondycji i z pewnością zachęci do dalszego rozwoju w aktywności fizycznej.

Co zabrać ze sobą w góry?

Kolejnym ważnym elementem każdej bezpiecznej wycieczki górskiej jest odpowiednio dobrany sprzęt. Zarówno do pogody, jak i do samej osoby, która na taki szlak się wybiera. Przed wyruszeniem na trasę koniecznie sprawdź prognozę. Niektóre warunki pogodowe mogą sprawić, że nawet najprostsze wycieczki staną się niebezpieczne i wymagające.

Zawsze zabezpiecz się w kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i odpowiednie buty. W chłodniejsze pory roku z pewnością przyda Ci się również odzież termiczna i warstwowa. Jeśli w swojej szafie nie znajdziesz odpowiednich elementów, sprawdź, co do zaoferowania mają sklepy w Internecie. Taką ofertę możesz zobaczyć np. pod linkiem: https://sportano.pl/odziez-turystyczna-i-trekkingowa.

Nie zapominaj również o wodzie i prowiancie. Podczas szybkiego i intensywnego chodu Twoje ciało szybko się odwadnia, a żeby nie stracić sił na szlaku, trzeba uzupełniać wszystkie niedobory na bieżąco. Na krótsze trasy weź ze sobą batoniki proteinowe albo kanapki. Rzeczy, które zjesz szybko w przerwie i nie zajmą dużo miejsca w plecaku. Dłuższe i bardziej wymagające tereny będą wymagały jednak od ciebie czegoś pożywniejszego. Przygotuj sobie w domu obiad pełen białka i węglowodanów. Do przegryzania weź też orzechy.

Jesteśmy niezwykle przyzwyczajeni do korzystania z telefonów, jako naszych głównych środków nawigacji. W przypadku gór nie zawsze jest to dobry pomysł. Wiele urządzeń mobilnych na wyższych terenach traci zasięg. I chociaż większość polskich tras wspinaczkowych jest bardzo dobrze oznaczona, warto mieć ze sobą papierową mapę, tak w razie czego.

Nie zapomnij!

Górskie trasy, nawet te proste i przyjemne bez odpowiedniego przygotowania mogą być naprawdę niebezpieczne. Nie ważne więc, czy wybierasz się na przechadzkę, czy na długą wędrówkę, zawsze pamiętaj o wodzie, czymś do jedzenia i odpowiednim ubraniu. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą. Góry potrafią zaskoczyć nawet najlepszych wspinaczy. Dlatego warto być rozsądnym na każdym etapie swojej przygody z pieszą turystyką.

Każdy od początku chce zdobywać szczyty i większość osób naprawdę jest w stanie. Weź jednak pod uwagę swoje zdrowie i możliwości. Łatwe szlaki pomogą Ci w doszlifowaniu swojej kondycji fizycznej i przygotują Cię psychicznie na większe wyzwania. W górach warto być cierpliwym.

Bezpieczeństwo zawsze stawiaj na pierwszym miejscu. Pamiętaj o pogodzie i mapie. Jeśli wybierasz się na szlak sam, koniecznie zanotuj numery alarmowe i poinformuj kogoś o swojej planowanej trasie.  Wspinaczka górska to wspaniałe doświadczenie, do którego jednak trzeba podchodzić rozsądnie.