Koło Gospodyń Wiejskich w Toczyskach z sukcesem zrealizowało nowy projekt pt. „Zioło nas kręci… czyli odkrywamy bogactwo natury naszej okolicy!”. W programie były m.in. wyjazd studyjny i warsztaty zielarskie.

Projekt miał na celu m.in. aktywizację i integrację

międzypokoleniową lokalnej społeczności oraz promowanie wiedzy w zakresie wykorzystania ziół z naszych pól i ogrodów. Na ten cel panie z KGW w Toczyskach pozyskały grantu za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Razem Ku Lepszej Przyszłości”.

W wyjeździe studyjnym do Ziołowego Zakątka w Korycinach oraz w warsztatach zielarskich wzięło udział 40 mieszkańców gminy Stoczek Łukowski. Uczestnicy projektu zwiedzili Podlaski Ogród Ziołowy oraz poznali zastosowanie roślin zielarskich na domowe potrzeby. Tworzyli mieszanki herbatek ziołowych oraz komponowali nalewki lecznicze.

Ponadto 26 osób z terenu gminy Stoczek Łukowski wzięło udział w warsztatach „Z naturą mi do twarzy” z tworzenia naturalnych kosmetyków na bazie ziół i kwiatów. Oprócz dużej dawki wiedzy teoretycznej, którą przekazała Agata Kwaśna-Nowak, wykonano naturalne kosmetyki, tonik, krem do twarzy, sól do kąpieli, peeling oraz pachnący roll-on, a wszystko to na bazie naturalnych składników, rosnących na naszych polach i w ogrodach.

Jak podkreślają panie z Koła Gospodyń Wiejskich, Toczyska leżą na dawnym Trakcie Wołowym, czyli historycznym trakcie handlowym Warszawa-Łuków-Włodawa. To w tej miejscowości stoczono pierwszą potyczkę Powstania Listopadowego między wojskami gen. J. Dwernickiego i gen. F. Geismara.

Koło Gospodyń Wiejskich w Toczyskach wzięło również udział w odtwarzaniu starych receptur kulinarnych Smaków Ziemi Łukowskiej.

Grant był współfinansowany ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu „Wzmocnienie kapitału społecznego obszaru LGD „RAZEM”, realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.