Za nami wybory parlamentarne. Wiemy już, że powiat łukowski w Sejmie będzie miał swojego jednego reprezentanta. Będzie to poseł Sławomir Skwarek. Walki o reelekcję  nie wygrał Krzysztof Głuchowski. Na Wiejskiej nie będzie też, znanych w Łukowie polityków Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stanisława Żmijana i Sławomira Sosnowskiego.

Krzysztof Głuchowski posłem był trzykrotnie. Dwa razy, w 2015 i 2022 roku, mandat obejmował w trakcie trwającej kadencji. Podczas wyborów 15 października, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości zdobył 5 346 głosów i jest teraz trzeci „pod kreską”. O wejście do Sejmu podczas kadencji może nie być łatwo.

Stanisław Żmijan, szef Platformy Obywatelskiej w naszym regionie, wydawał się być głównym faworytem do wzięcia mandatu w sąsiednim okręgu nr 7. Kandydując z list Koalicji Obywatelskiej zdobył 8 463 głosy. Przegrał w skali całego okręgu z Małgorzatą Gromadzką z Biłgoraja oraz z wiceprezydentem Białej Podlaskiej Maciejem Buczyńskim.

Do Sejmu nie wejdzie też znany w Łukowie działacz PSL, Sławomir Sosnowski. Kandydat Trzeciej Drogi zdobył 7 777 głosów. Walkę o mandat przegrał różnicą nieco ponad 200 głosów.

Wybory do Sejmu i Senatu za nami. Pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu zwołuje Prezydent. Powinno się ono odbyć w terminie do 14 listopada.