Poddasze użytkowe to miejsce, które może być trudne w urządzeniu, jednak jeśli zrobisz to z głową, może powstać niesamowicie przytulna przestrzeń, które nie tylko będzie ładne, ale i funkcjonalne. Jak to zrobić dobrze? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Krok pierwszy – oględziny poddasza i kwestie prawne

Zanim rozpoczniesz remont poddasza, kluczowym elementem jest sprawdzenie, czy kondygnacja budynku nadaje się do adaptacji go do celów mieszkalnych. Konieczne jest nie tylko sprawdzenie stanu technicznego więźby dachowej, ale również stropu. Musisz też mieć na uwadze, że nie każde poddasze będzie posiadać takie wymiary, które umożliwią komfortowe korzystanie z przestrzeni. W niektórych przypadkach nie będzie możliwe zaaranżowanie poddasza do celów mieszkaniowych bez konieczności rozbierania dachu i podnoszenia ścianki kolankowej. Pomiary muszą być wykonane przez fachowca, a wymiary zgadzać się z wartościami, jakie są określone w prawie budowlanym. Niezbędne będzie wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego, według którego będą dokonywane zmiany. W zależności od zakresu prac, jakie będą przewidziane, formalności, których będzie trzeba dopełnić, mogą się odrobinę różnić. Jeśli nie będzie konieczna ingerencja w elementy konstrukcyjne, wówczas wystarczy zgłosić zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń do starostwa, jednak gdy przestrzeń wcześniej nie była przewidziana do użytkowania mieszkalnego, konieczne będzie poinformowanie o zmianie powierzchni użytkowej danego budynku. Gdy planujesz wykonać instalacje, wstawić okno czy podnieść ściankę kolankową, by pomieszczenie było wyższe, będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę.

Krok drugi – roboty budowlane

W zależności od tego, w jakim stanie jest Twoja nieruchomość, możesz wykonać jedynie malowanie ścian, które czasami nie jest takie proste ze względu na nietypowe skosy i odcinanie sufitu, ale czasami będzie konieczne także wykonanie instalacji czy izolacji. Instalacja wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna umożliwią Ci wykonanie na poddaszu przyjemnego wnętrza, w którym będziesz nie tylko mógł korzystać z prądu niezbędnego do oświetlenia pomieszczeń czy oglądania telewizji, ale także utworzenia łazienki, a nawet kuchni. Bardzo ważne jest także prawidłowe wykonanie izolacji, dzięki której poddasze nie będzie nadmiernie się nagrzewać latem czy chłodzić zimą. W tym celu możesz skorzystać z wełny mineralnej lub pianki, potrzebne będą także płyty kartonowo-gipsowe, pod którymi ukryjesz ocieplenie (https://aleo.com/pl/porady/jak-ocieplic-poddasze-nieuzytkowe/). Nie zapominaj także o wykonaniu ogrzewania, podłogowego bądź tradycyjnego, przy pomocy grzejników.

Krok trzeci – wykończenie poddasza

Wykończenie poddasza to nie tylko kładzenie podłogi, czy malowanie ścian, to także prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia i montaż rolet w oknach dachowych. W przypadku poddaszy bardzo ważne jest wykorzystanie przestrzeni, która jest nietypowa i niejednokrotnie jedynie meble wykonane na wymiar są w stanie zapewnić funkcjonalne korzystanie z pomieszczeń. Obecnie znajdziesz wielu wykonawców, którzy potrafią wykonać zabudowy meblowe nawet na bardzo nietypowych skosach, które nie tylko prezentują się świetnie, ale także umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, zdecydowanie warto skorzystać z takiej opcji. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do aranżacji poddasza, możesz stworzyć niesamowite miejsce, w którym będziesz wygodnie spędzać czas (https://www.krotoszynska.pl/promowane/jak-przygotowac-sie-do-wykonczenia-domu/gv5PjE97GVDNX9kQcI5e).