Ciepła, słoneczna pogoda, sprzyja wycieczkom rowerowym. Wybierając się na przejażdżkę, musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Przygotowanie roweru do podróży – na co zwrócić uwagę?

Wybierając się na wycieczkę rowerową, kluczowym elementem jest stan Twojego jednośladu, gdyż ma ono wpływ nie tylko na Twój komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników drogi. Rower musi posiadać sprawne światło z przodu o barwie białej lub żółtej, a także czerwone światło odblaskowe o innym kształcie niż trójkąt z tyłu. Konieczne jest także światło czerwone pozycyjne, które również będzie znajdować się na tyle pojazdu. Dodatkowe odblaski możesz umieścić także np. na szprosach kół czy innych elementach, dzięki czemu będziesz lepiej widoczny dla innych o zmroku, co jest niezmiernie ważne dla Twojego bezpieczeństwa. Niezbędnym wyposażeniem będzie także dzwonek, dzięki którym będziesz mógł informować innych użytkowników drogi o tym, że się do niego zbliżasz. Zadbaj, by dźwięk ten był wyraźny, ale nieprzeraźliwy. Zanim rozpoczniesz swoją wycieczkę, upewnij się, czy opony są dobrze napompowane i nie mają uszkodzeń. Nie zapominaj także o odpowiednich ustawieniach roweru, takich jak wysokość kierownicy czy siodełka, dzięki czemu Twoja przejażdżka będzie o wiele bardziej komfortowa.

Przygotowanie rowerzysty przed wycieczką – o co warto zadbać?

Sprawny rower to oczywiście nie wszystko, bardzo ważne jest także Twoje przygotowanie. Jeśli planujesz wybrać się na wycieczkę rowerową z przyjaciółmi, której trasa jest dłuższa niż dystans, który zazwyczaj pokonujesz lub gdy nie jeździsz na rowerze zbyt często i brak Ci kondycji, musisz odpowiednio wcześniej zacząć przygotowywać się fizycznie, by nie tylko nie spowalniać towarzyszy podróży, ale także odczuwać przyjemność z wycieczki, dlatego zaplanujcie trasę wcześniej, byś miał odpowiednio dużo czasu na ćwiczenia. Oprócz sprawnego, wygodnego roweru i Twojego przygotowania fizycznego, niezbędne będzie także dodatkowe wyposażenie. W zależności od panującej pogody weźcie ze sobą kurtki rowerowe, które ochronią Was przed wiatrem i chłodem, a niekiedy nawet przed niewielkimi urazami mechanicznymi, np. zadrapaniami od gałęzi na skórze. Wybierając modele nieprzemakalne i z kapturem dodatkowo sprawią, że przejażdżka nawet podczas niewielkich opadów deszczu nie będzie Ci straszna. Choć kask ani kamizelka odblaskowe nie są obowiązkowymi elementami, dobrym pomysłem może być ich posiadanie. Nawet jeśli jesteś osobą, która pokonuje setki kilometrów na rowerze i uważasz, że jesteś profesjonalistą, któremu na pewno nic złego się nie przytrafi podczas jazdy, musisz wiedzieć, że nawet najlepiej przygotowane osoby, ze świetną formą i przygotowaniem, mogą zostać poszkodowane w różnego rodzaju wypadkach czy stłuczkach. Mniejsze lub większe urazy mogą spotkać każdego, dlatego nie rezygnuj z tego typu wyposażenia.

Odpowiedni ubiór na rower – w co warto się wyposażyć?

Podczas jazdy na rowerze musisz czuć się komfortowo, dlatego zadbaj, by Twoje ubranie nie krępowało ruchów i było wykonane z tkanin, które umożliwiają odprowadzenie powstałego podczas intensywnego wysiłku ciepła, dzięki temu nie będziesz się nadmiernie pocić, co może znacznie wpłynąć na Twoje samopoczucie podczas jazdy. Kompletując zestaw na rower, możesz postawić na bawełniany T-shirt, bluzy rowerowe, krótkie lub długie spodenki dresowe, wszystko zależy od panującej na zewnątrz temperatury. Niezbędne będą także odpowiednie buty sportowe, które umożliwią Ci wygodną przejażdżkę. Wybierając się na wycieczkę rowerową, dobrym pomysłem jest wyposażenie się w nakrycie głowy, które ochroni ją przez ewentualnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko sprawią, że będziesz lepiej widzieć nawet w warunkach dużego nasłonecznienia, ale także ochronią Twoje oczy przed dostaniem się do nich owadów czy innych drobnych elementów takich jak np. piasek. Bez względu na to czy wybierasz się na wycieczkę sam, czy z przyjaciółmi, musisz zadbać także o odpowiednie nawodnienie.W sklepach sportowych znajdziesz bidony rowerowe, dzięki którym będziesz mógł zabrać ze sobą swój ulubiony napój lub wodę. Odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne, gdy wybierasz się na przejażdżkę rowerową, gdyż ma wpływ na Twój komfort, a także bezpieczeństwo, dlatego warto poświęcić mi odrobinę swojej uwagi.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY