Każdy z nas marzy o własnym domu w wymarzonym otoczeniu. Wśród najważniejszych etapów budowy domu możemy wyróżnić fundamenty, ściany i stropy a także dach. Z punktu widzenia estetyki kluczowy jest dach ponieważ zarówno ściany jak i fundamenty są w kolejnych etapach z każdej strony zakrywane kolejnymi warstwami czy to izolacji czy tynku natomiast pokrycie dachu to element o którym jako inwestorzy musimy decydować już na etapie projektowania ponieważ m.in. od naszego wyboru zależą obciążenia jakie muszą przenieść fundamenty, ściany a także konstrukcja więźby dachowej. Ciężkie pokrycia jak na przykład dachówka betonowa wymagają zdecydowanie mocniejszej konstrukcji niż przykładowo blacha dachowa.

O ile w kwestii estetyki mamy dość dobre rozeznanie jako inwestorzy o tyle w kwestiach technicznych już nie do końca. Decydując się na wybór odpowiedniego pokrycia musimy przeanalizować wiele czynników, począwszy od materiału (dachówka betonowa, dachówka ceramiczna, blachodachówka, gont bitumiczny) aż po szczegółowe parametry techniczne. W tym artykule skupimy się na pokryciach wykonanych z przetłoczonej blachy.

Jednym z wiodących producentów blachodachówek na polskim rynku jest firma Ruukki, jest to szwedzki producent blachodachówek od wielu lat produkujący swoje wyroby na terenie Polski. W ofercie firmy możemy znaleźć szeroki asortyment spośród którego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Idąc od najpopularniejszych modeli zaczynamy od blach trapezowych spośród których możemy wyodrębnić trapezy niskie dekoracyjne, standardowa wysokość czyli trapez 20 mm aż po wysokie trapezy konstrukcyjne. Kolejną grupą asortymentową spośród produktów Ruukki są blachodachówki które z kolei możemy podzielić na te przycinane na żądany wymiar Monterrey Grand i Adamante oraz blachodachówki modułowe takie jak Frigge,Finnera Modular czy Ruukki Hyygge. Ostatnią ale bardzo efektowną grupą są blachodachówki na tzw. Rąbek czyli Ruukki Classic w różnych wariantach. Blachodachówki Ruukki cechuje bardzo wysoka jakość użytego do produkcji surowca a także ponadprzeciętna odporność oferowanych powłok, dzięki temu firma Ruukki na swoje produkty udziela nawet 50 lat gwarancji technicznej.

Kiedy już zdecydujemy się na konkretne pokrycie dachowe należy bardzo precyzyjnie rozważyć kwestię odprowadzenia wody z budowanego dachu. Podobnie jak w przypadku blachodachówek również z orynnowaniem możemy skorzystać z szerokiej oferty produktowej oferowanej pod marką SIBA. Ofertę orynnowania Siba można podzielić w najprostszy sposób na orynnowanie kwadratowe które znajdziemy pod nazwą handlową SibaSquare oraz orynnowanie półokrągłe pod nazwą SibaRound, kolejnym typem orynnowania jest tak zwana rynna ukryta czyli Siba Modern. W sierpniu do szerokiej oferty orynnowania Siba dołączył kolejny typ, a mianowicie Siba Tech, jest to system który wizualnie może być prezentowany zarówno jako orynnowanie kwadratowe jak również orynnowanie półokrągłe. Unikalna konstrukcja samej rynny a także wszystkich elementów towarzyszących pozwala na dużo większą efektywność w zbieraniu i odprowadzaniu wody opadowej z powierzchni dachu.

Wiedza zawarta w tym artykule zdecydowanie nie wyczerpuje tematu a jedynie zaznacza najważniejsze elementy na które należy zwrócić uwagę przy planowaniu budowy dachu.

Po więcej szczegółów oraz porcję fachowej wiedzy na temat produktów dachowych zapraszamy do dystrybutora marki Ruukki i Siba firmy JETRO Karol Walo, jest to firma która od kilkunastu lat jest wiodącym w regionie dystrybutorem najwyższej klasy produktów dachowych, ich obszarem działania jest także sprzedaż materiałów budowlanych, materiałów wykończeniowych oraz kostki brukowej i ogrodzeń.