Wielu smakoszy nie wyobraża sobie obiadu bez ziemniaków. Własnymi pomysłami na ziemniaczane dania będą się mogły pochwalić koła gospodyń wiejskich i sołectwa z gminy Łuków, które zgłoszą się do udziału w pierwszej Bitwie Kuchni Regionu. Impreza odbędzie się w drugiej połowie miesiąca w Kownatkach, ale lista uczestników kulinarnej rywalizacji jest już otwarta.

Każde KGW i sołectwo może zgłosić jedną potrawę, której głównym składnikiem będzie ziemniak. Może to być m.in. zupa, przystawka czy danie główne. Gotowe danie trzeba dostarczyć 24 września na imprezę w Kownatkach, ale wcześniej trzeba je zgłosić na odpowiednim formularzu, który jest dostępny na stronie: gok.lukow.pl. Termin przyjmowania konkursowych propozycji upływa 15 września.

Gościem specjalnym pierwszej Bitwy Kuchni Regionu Gminy Łuków będzie standuper kulinarny Kucharz Maciej, który również przygotuje i zaproponuje swoje przysmaki. Na dzieciaki będą czekały darmowe dmuchańce.

Zwieńczeniem całego wydarzenia będzie potańcówka na ludowo z muzyką, graną przez Łukowską Kapelę Biesiadną i nową kapelę, którą muzycy z gminy Łuków i powiatu łukowskiego założyli specjalnie na kulinarną bitwę. Impreza będzie połączona z uroczystym otwarciem Centrum Etnograficzno-Wypoczynkowego w Kownatkach, które powstało dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Głównym organizatorem wydarzenia pod patronatem honorowym wójta gminy Łuków jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, wspierany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kownatkach i Lokalną Grupę Działania „Razem”.