11-latek kierujący hulajnogą elektryczną został potrącony przez Audi. Został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że chłopiec nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu osobówce na skrzyżowaniu. Okazało się, że nie posiada karty rowerowej, która uprawniałaby go do kierowania hulajnogą elektryczną.

Do wypadku doszło w środę przed godziną 12.00 w Popławach-Rogalach. Został tam potrącony chłopiec jadący hulajnogą. W zdarzeniu uczestniczył samochód marki Audi, którego kierującą była 37-latka z gminy Trzebieszów oraz jadący elektryczną hulajnogą 11-latek. W wyniku wypadku pokrzywdzony chłopiec doznał obrażeń ciała i śmigłowcem LPR został przetransportowany do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Ze wstępnych ustaleń policjantów z łukowskiej drogówki wynika, że jadący hulajnogą 11-latek nie zatrzymał się przed znakiem Stop na skrzyżowaniu i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej samochodem marki Audi. 37-latka mówiła mundurowym, że chłopiec wyjechał z drogi podporządkowanej z prawej strony, bezpośrednio przed jej auto. Kobieta odruchowo odbiła w lewą stronę i gwałtownie hamowała. Mimo to chłopiec wraz z hulajnogą upadł na przednią szybę samochodu i spadł na pobocze.

Policjanci ustalili, że kierująca samochodem marki Audi była trzeźwa. Mundurowi dowiedzieli się też, że pokrzywdzony 11-latek nie ma karty rowerowej – dokumentu który uprawniałby chłopca do poruszania się po drogach elektryczną hulajnogą.

Teraz prowadzący postępowanie ustalą dokładne okoliczności i szczegóły wypadku drogowego, przesłuchają świadków zdarzenia, a także rodziców pokrzywdzonego 11-latka.

Wiemy, że hulajnoga elektryczna zapewnia szybki i sprawny sposób poruszania się po ulicach miasta. Jednak musimy pamiętać, że korzystając z tych urządzeń musimy przestrzegać pewnych przepisów. Między innymi, od kierujących hulajnogą elektryczną wymagane są uprawnienia:

– od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

– od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

– dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.