uzpieczenie-quada

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że musi pamiętać o tym, aby wykupić OC. Nie można pozwolić sobie na ani jeden dzień przerw. W przeciwnym razie posypią się kary finansowe, których wysokość uzależniona jest od okresu przerwy. Jednak nie wystarczy tylko kupić OC. Warto do tego tematu podejść nieco bardziej świadomie, aby móc wykorzystać możliwości, jakie takie ubezpieczenie jest w stanie zapewnić.

Ubezpieczenie quada – czy należy je wykupić?

Posiadanie quada staje się coraz bardziej modne. Ten czterokołowy pojazd użytkowany jest do celów prywatnych, m.in. podczas ekstremalnych wypraw. Każda osoba, która przymierza się do zakupu tego pojazdu, musi pamiętać o obowiązkowej polisie dla niego.

Ubezpieczenie quada – co powinien wiedzieć jego właściciel? Wykupienie polisy powinno nastąpić najpóźniej w dniu rejestracji. Aby możliwa była rejestracja tego pojazdu, którego dokładną definicję można znaleźć w art. 2 pkt 42b i 42c., potrzebny jest komplet dokumentów. Na pewno nie może zabraknąć:

  • dowodu własności,
  • dowodu rejestracyjnego,
  • dowodu osobistego,
  • karty pojazdu.

Przymierzając się do złożenia wizyty we właściwym urzędzie, należy zapoznać się z listą potrzebnych dokumentów, aby całą sprawę móc załatwić za jednym razem.

OC dla quada

Pomimo tego, że quady nie należą do tak często spotykanych pojazdów, jak to bywa w przypadku samochodów osobowych, to i tak żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa odmówić sprzedaży OC. Warto jednak dokonać porównania dostępnych ofert. Niektórzy ubezpieczyciele uważają quady za problematyczne i mogą specjalnie windować ceny OC do góry, aby zniechęcić klientów do skorzystania z ich oferty. OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem.

AC to polisa nieobowiązkowa. Co jednak nie oznacza, że nie warto skorzystać z takiej możliwości. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że w razie jakiegokolwiek wypadu, kierowcy nie przysługuje odszkodowanie z OC. Dopiero będzie można je uzyskać z AC, co dla wielu właścicieli quadów okazuje się pomocnym zastrzykiem gotówki.

Ciekawostki o ubezpieczeniach pojazdów mechanicznych

Na stronie https://www.ocsamochodu.pl/poradniki/0.html znaleźć można wiele ciekawostek, jakie odnoszą się do ubezpieczenia quadów i innych pojazdów mechanicznych, których nie brakuje na polskich drogach.

Wśród nich można wymienić kampery. Popularny środek lokomocyjny, który często można spotkać w okresie wakacyjnym. Caravaning zaczyna cieszyć się ogromną popularnością wśród Polaków. Kampery oferowane są przez wypożyczalnie, które znaleźć można na terenie całego kraju. Chcąc skorzystać z wynajmu takiego dużego pojazdu mechanicznego, należy pomyśleć o możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia — oprócz tego, co w pakiecie oferuje wypożyczalnia. Firma zapewnia podstawowy pakiet, który nie jest w stanie zapewnić pełnej ochrony na drodze. Już wielu kierowców przekonało się, że nawet mała rysa na lakierze (która pojawiła się nie wiadomo, gdzie i nie wiadomo jak), może generować dodatkowe, niespodziewane koszta. Ochronę przed takimi niespodziewanymi sytuacjami zapewni dodatkowa polisa ubezpieczeniowa, która będzie do wykorzystania na cały okres wynajmu.

Ubezpieczenie dla pojazdów zabytkowych

Wszystkie pojazdy mechaniczne, w tym również motocykle, muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC na cały rok. Jest to określone obowiązującymi przepisami prawa. Nawet samochód, który nie jest użytkowany lub też jest sprowadzony, podlega obowiązkowemu OC.

Wyjątkiem od tej sytuacji są samochody zabytkowe, czyli te, jakie posiadają żółte tablice. To dla nich oferowane są okresowe polisy ubezpieczeniowe OC, których długość może wynieść 30 dni, trzy miesiące, pół roku. Dla takich pojazdów, które użytkowane są tylko sezonowo, zrobiono wyjątek. Chociaż nie jest powiedziane, że taka polisa ubezpieczeniowa będzie tańsza. Towarzystwa ubezpieczeniowe – ze względu na to, z jakim samochodem będą mieć do czynienia – mogą zaproponować polisę z zakresem ochrony, która będzie obejmować pomoc w różnych sytuacjach, jakie przydarzyć się mogą na drodze.

Co wpływa na cenę OC?

Pytanie, które zadaje sobie wiele osób. W szczególności, jeżeli znajomi kierowcy dokonują porównania pomiędzy sobą, dziwiąc się niekiedy, że różnice są tak wysokie. Warto więc wiedzieć, co ma tak naprawdę wpływ na cenę zakupu. Otóż mowa tu o takich elementach jak:

  • miejsce zamieszkania – wyższa cena dedykowana jest dla mieszkańców większych miast, gdzie na co dzień ma się do czynienia z dużą ilością wypadków;
  • statystyki regionalne – ubezpieczyciel zawsze sprawdza statystyki, które informują o tym z iloma wypadkami ma się tam do czynienia w ostatnich okresach czasu;
  • staż kierowcy – młodzi kierowcy, w szczególności Ci przed 25 rokiem życia, nie mogą liczyć na ulgowe traktowanie, starsi kierowcy postrzegani są przez TU jako Ci bardziej rozważni na drodze;
  • marka pojazdu – ubezpieczyciele mają dostęp do list marek, które są uważane nie tylko za awaryjne, ale również takie, które mogą powodować dużą ilość wypadków na drodze.

Jak więc widać, nigdy nie da się oszacować jednej ceny OC dla wszystkich.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY