Obecnie nikogo już  nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy  tzw. „ojcowski” (potocznie nazywany tacierzyński) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców coraz bardziej popularne. Jak będzie w tym roku? Czy ostatnia zmiana przepisów jeszcze bardziej wpłynie korzystnie na opiekę nad maluszkiem i czy rodzice skorzystają na wprowadzonych w kwietniu rozwiązaniach dowiemy się za kilka miesięcy.

„Prawie 275 tys. mam i ponad 60 tys. ojców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca kwietnia tego roku” – mówi Paweł Żebrowski Rzecznik ZUS. Przy okazji Dnia Matki i czerwcowego Dnia Ojca warto przypomnieć, że tata objęty ubezpieczeniem chorobowym,  któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego.

„Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. zasiłek pobrało prawie 57 tys. mężczyzn. Ojcowie mogą go otrzymywać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z tych części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie”.
– dodaje Żebrowski.

Ojciec dziecka może też skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Jednak z danych ZUS wynika, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z tego zasiłku i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości skorzystało od stycznia do końca kwietnia tego roku r. ponad 2,7 tys. mężczyzn.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W analogicznym okresie  z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 200 tys. rodziców, w tym 1,8 tys. mężczyzn.

W roku 2022 łącznie  zasiłek macierzyński  otrzymało  443 tys. kobiet i 192 tys. mężczyzn, a rok wcześniej  w 2021  wypłacono dla  473 tys. kobiet i 196 tys. mężczyzn.

Do końca kwietnia w województwie lubelskim ZUS wypłacił zasiłki macierzyńskich dla 15,7 tys. osób (13 tys. kobiet i 2,7 tys. mężczyzn).