,,Dzień z kulturą średniowieczną – Templariusze ponownie odwiedzają Łuków” to hasło tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się w Łukowie 13 maja. Tego popołudnia w muzeum zagoszczą rycerze. Wieczorem zaś będzie można posłuchać średniowiecznej muzyki w wykonaniu zespołu ,,Viatores”.

Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej zapraszają na kolejną edycję Międzynarodowej Nocy Muzeów. W Łukowie odbędzie się ona już po raz dwunasty, w sobotę 13 maja. Na parkingu przed muzeum stanie obóz rycerzy z Zakonu Templariuszy oraz Załogi Obronnej Kasztelu Łuków. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 w parku miejskim od odsłonięcia kamienia, upamiętniającego pobyt Templariuszy w Łukowie.

Po odsłonięciu pamiątkowego kamienia odbędzie się przemarsz do Muzeum Regionalnego w Łukowie oraz symboliczne przekazanie glejtu Ziemi Łukowskiej oraz kluczy miasta przedstawicielom zakonu Templariuszy. O godzinie 18.00 nastąpi uroczyste otwarcie imprezy połączone z wernisażem wystawy ,,900 lat powołania Zakonu Templariuszy” – Muzeum Regionalne w Łukowie.

Podczas nocy Muzeów w rycerskim obozie odbywać się będą warsztaty kowalskie z mobilną kuźnią, archeologiczne i tkackie. Będzie można spróbować kawy po saraceńsku oraz zobaczyć jak bite są średniowiecznych pieczęci oraz pamiątkowe monety Załogi Obronnej Kasztelu Łuków. Obejrzymy też pokaz walki rycerskiej i średniowieczną broń. Zaplanowano także turniej strzelania z łuku oraz zabawy plebejskie.

Na zakończenie dnia odbędzie się koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu ,,Viatores”. Rozpocznie się on o godzinie 21.00. A po koncercie około godziny 22.00 wystąpi grupa rekonstrukcyjna „ApostFire”.
  Patronat honorowy nad imprezą objęli starosta Dariusz Szustek oraz burmistrz Piotr Płudowski.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Regionalne w Łukowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej, Stowarzyszenie Szlak Templariuszy, Załoga Obronna Kasztelu Łuków oraz TFM wraz z grupą łukowian.

Nocy Muzeów w Łukowie patronuje m.in. Telewizja Master TV.