4 mln 100 tys. zł to kwota jaką w 2023 roku będą musiały zapłacić władze gminy Łuków za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W ubiegłym roku było to 3 mln 600 tys. zł. To oznacza, że mieszkańców gminy czeka podwyżka tzw. opłaty śmieciowej, która dziś wynosi 14 zł od osoby.

W tym roku Urząd Gminy Łuków ogłosił przetarg na wybór firmy, której zadaniem ma być odbiór i transport odpadów komunalnych. Zgłosiła się tylko jedna firma. Ta sama, która w poprzednich latach zajmowała się na terenie gminy zagospodarowaniem odpadów. W nowej ofercie firma przedstawiła wyższe stawki. Jak informuje wójt Mariusz Osiak w 2023 roku trzeba będzie zapłacić za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów o pół miliona więcej niż w roku ubiegłym. To oznacza konieczność wprowadzenia podwyżki tzw. opłaty śmieciowej.

Jeszcze nie wiadomo o ile wzrośnie tzw. opłata śmieciowa. Nad nowymi stawkami pracują urzędnicy. Ale jak mówi nam wójt Mariusz Osiak musi to być taka podwyżka, która zbilansuje system. Obecnie wpływy z tzw. opłaty śmieciowej wynoszą 3 mln zł. Gmina dokładała 600 tys. zł z budżetu. Ale takie „dokładanie” to zdaniem wójta „oszukiwanie siebie nawzajem”.

„Przecież te pieniądze nie pochodzą z niczego innego jak z podatków płaconych przez mieszkańców. A więc jeżeli dołożymy do systemu śmieciowego, to nie zrealizujemy innych potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców” – mówi wójt Mariusz Osiak.

Nowe stawki opłaty za odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów w gminie Łuków mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia.