Teatr Narodowy w Warszawie to bez wątpienia jeden z najlepszych teatrów w kraju. Spektakle przygotowywane są z dbałością o każdy szczegół, a na scenie można podziwiać grę aktorską najbardziej znanych i cenionych artystów. Jakie spektakle obejrzeć?

 

PS Bilety na zniżkowe spektakle Teatru Narodowego w Warszawie znajdziecie na portalu kicket.com (dawne ewejsciowki.pl).

Teatr Narodowy

 

Teatr Narodowy jest najstarszym istniejącym teatrem w Polsce. Jego historia sięga 1765 roku. Został założony w okresie polskiego oświecenia przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Teatr od 1833 roku mieści się w bocznej części warszawskiego Teatru Wielkiego, zaprojektowanej przez włoskiego architekta Antonio Corazziego.

 

W repertuarze Teatru Narodowego znajdziecie rozmaite sztuki, zarówno klasyczne, jak i współczesne. Na scenie prezentowane są komedie i dramaty z całego świata, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród publiczności.

Spektakl “Hedda Gabler” w Teatrze Narodowym

Dramat psychologiczny “Hedda Gabler” to słynne dzieło norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena. Światowa premiera odbyła spektaklu się w 1891 roku w Monachium. Dziś tytułowa bohaterka uważana jest za jedną z największych ról dramatycznych w teatrze.

 

Hedda jest cyniczną arystokratką, córką generała Gablera, która z desperacji poślubiła uczonego George’a Tesmana. Mężczyzna to młody, aspirujący naukowiec, który podczas podróży poślubnej spędzał większość czasu w bibliotekach, kontynuując swoje badania. Życie z nim jest dla Heddy nudne i nużące.

 

Następuje zwrot akcji, kiedy Heddę odwiedza dawna przyjaciółka i opowiada jej o Eilertcie Løvborgu, przyjacielu obu kobiet i akademickim rywalu Georga. Mężczyzna napisał książkę, która osiągnęła wielki sukces. Pojawienie się Eilerta, wprowadza wielki chaos życiu małżeństwa.

Spektakl “Dziady” w Teatrze Narodowym

Dziady to klasyk, który trzeba zobaczyć. Prapremiera dramatu odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie (obecnie Teatr im. Juliusza Słowackiego) w 1901 roku w reżyserii Stanisława Wyspiańskiego.

 

Poetycki dramat Adama Mickiewicza uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł zarówno polskiego, jak i europejskiego romantyzmu. Powstało na emigracji Mickiewicza w okresie rozbiorów Polski, kiedy państwo polskie zniknęło z mapy.

 

Zakończenie dramatu przywołuje jednak wizję wolnej, odrodzonej na nowo Polski. Dlatego jednocześnie uważane jest za wezwanie do oporu wobec okupanta i postawy patriotyzmu.

 

Jednak “Dziady” znane są z rozmaitych interpretacji. Odbiorcy odnajdują w dramacie przesłanie m.in. moralne, patriotyczne, filozoficzne i chrześcijańskie.

Spektakl “Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie” w Teatrze Narodowym

 

“Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie” to komedia romantyczna autorstwa Williama Szekspira, napisana prawdopodobnie w latach 1601-1602 z okazji “Świąta Trzech Króli”. Sztuka zaliczana jest do najpopularniejszych i najzabawniejszych dzieł Szekspira i co więcej, często jest wystawiana na scenie teatrów na całym świecie.

 

Akcja spektaklu rozgrywa się w Ilirii, starożytnym regionie zachodnich Bałkanów, w pobliżu południowego wybrzeża Adriatyku. Spektakl koncentruje się na bliźniakach Violi i Sebastianie, którzy zostali rozdzieleni podczas katastrofy morskiej. Obydwoje lądują u wybrzeży Ilirii, jednak nie mogą się odnaleźć.

 

Viola postanawia przebrać się za Cesario i służyć na dworze księsia Orsino, w którym się zakochuje. Ten jednak żywi głębokie uczucia wobec hrabiny Olivii. Jak to w typowej komedii pomyłek, po spotkaniu z Violą hrabina Olivia zakochuje się w niej, myśląc, że ta jest mężczyzną.