„To jest jasne!” – pod takim hasłem 7 grudnia w I LO im. T. Kościuszki w Łukowie odbywał się festiwal nauki. Zorganizowano go w ramach projektu „To już jasne! – młodzi poznają świat nauki”, który realizuje Hufiec ZHP Łuków we współpracy z liceum, a którego partnerem jest Fundacja PZU.

Uczestnicy festiwalu nauki mieli okazję wziąć udział m.in. W eksperymentach chemicznych i doświadczeniach fizycznych. Organizatorzy przygotowali także wiele zadań z zakresu historii i nauk społecznych. Można było poznać dzieje gospodarcze XIX i XX w., sekrety socjologii i politologii.
W szczególny sposób wspomniano Ignacego Łukasiewicza – konstruktora pierwszej lampy naftowej oraz naukowców związanych z Ziemią Łukowską – Jana Krzysztofa Kluka, Eugeniusza Kwiatkowskiego i Floriana Krasuckiego.

 Gry, quizy i doświadczenia przygotowała samodzielnie młodzież, ucząca się w klasach o rozszerzeniach: biologia – chemia, matematyka fizyka oraz język polski – historia – wiedza o społeczeństwie.

Festiwalem opiekowała się grupa ekspertów – nauczycieli: Katarzyna Mrozowska (fizyka), Michał Mojski (historia i nauki społeczne), Agnieszka Rybka (chemia) i Małgorzata Zielonka (chemia). W przedsięwzięciu „To jest jasne!” mógł wziąć udział każdy. Do budynku liceum zawitała między innymi grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie pod opieką Agnieszki Bilskiej.

Relacja z festiwalu nauki w świątecznym programie Master TV.