Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nagrodził samorządy najlepiej realizujące inwestycje unijne w naszym województwie. Laureatem w kategorii Dziedzictwo kulturowe i naturalne został Powiat Łukowski za projekt pn. Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – I etap podniesienia atrakcyjności muzeum, zabytkowego parku i kopca. Dyplom z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odebrał starosta łukowski Dariusz Szustek.

Galę „Europejski Samorząd – Ambasador Funduszy Europejskich” otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. W wydarzeniu wzięła udział poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek. Celem wydarzenia było uhonorowanie i docenienie samorządów, które najefektywniej wdrażają środki unijne w naszym regionie, o czym świadczą chociażby ministerialne rankingi. Wynika z nich, że województwo lubelskie pozostaje liderem we wdrażaniu funduszy unijnych.

„Dzisiaj wyróżniamy najlepsze samorządy, które wydatkują środki unijne w sposób bezkonkurencyjny, świetnie je rozliczają, ale przede wszystkim przyglądają się potrzebom mieszkańców i razem z nimi ustalają priorytetowe inwestycje. Gratuluję wyróżnionym i laureatom. Jestem dumny z działań, które zrealizowaliście w ciągu ostatnich lat”  – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

Kapituła w każdej z pięciu kategorii wyróżniła dwa samorządy i nagrodziła laureata – Ambasadora Funduszy Europejskich.

  1. Rewitalizacja

Wyróżnienia:

Tomaszów Lubelski za projekt pn. Modernizacja kompleksu sportowego OSIR Tomasovia obejmująca modernizację zdegradowanych budynków OSIR Tomasovia oraz remont budynku hali sportowej OSIR z zapleczem administracyjno-socjalnym.

Gmina Miejska Świdnik za projekt pn. Rewitalizacja obszaru przy ul. Stefana Wyszyńskiego w Świdniku kierunkiem rozwoju przedsiębiorczości lokalnej oraz wzmocnienia jej potencjału w tym kulturowego.

Laureat:

Radzyń Podlaski za projekt pn. Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim.

 

  1. Środowisko

Wyróżnienia:

Gmina Fajsławice za projekt pn. Instalacje solarne oraz pompy ciepła do CWU, jako źródło energii odnawialnej w Gminie Fajsławice.

Gmina Strzyżewice za projekt pn. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w aglomeracji Pszczela Wola, gm. Strzyżewice.

Laureat:

Powiat Rycki za projekt pn. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej stanowiących własność Powiatu Ryckiego.

 

  1. Dziedzictwo kulturowe i naturalne

Wyróżnienia:

Powiat Puławski za projekt pn. Ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczącego obserwatorium astronomicznego w Puławach.

Gmina Nałęczów za projekt pn. Zagospodarowanie terenów zielonych zabytkowego Parku Zdrojowego w Nałęczowie.

Laureat:

Powiat Łukowski za projekt pn. Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – I etap podniesienia atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca.

 

  1. Włączenie społeczne i edukacja

Wyróżnienia:

Miasto Chełm za projekt pn. Bliżej rodziny.

Gmina Wisznice za projekt pn. Promocja przedsiębiorczości na terenie Doliny Zielawy.

Laureat:

Gmina Lublin za projekt pn. Rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” w Lublinie.

 

  1. Zdrowie i polityka senioralna

Wyróżnienia:

Powiat Biłgorajski za projekt pn. Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski.

Gmina Serokomla za projekt pn. Seniorzy bez barier. Kluby Seniora w gminie Serokomla.

Laureat:

Powiat Kraśnicki za projekt pn. Za krokiem krok.

 

Ponadto podczas wydarzenia zostały także wręczone dyplomy uznania Marszałka Województwa Lubelskiego, które otrzymali:

Starosta Łukowski – Dariusz Szustek;

Prezydent Lublina – Krzysztof Żuk;

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego – Wojciech Żukowski;

Wójt Wisznic – Piotr Dragan.

 

Gala była także okazją do podkreślenia pozytywnego wpływu unijnych dotacji na lokalne społeczności i podziękowania wszystkim samorządowcom za ich ciężką pracę, dzięki której nasz region stale się rozwija. Dzięki funduszom europejskim wiele zmienia się na co dzień, na co mają wpływ dobre decyzje podejmowane w samorządach. To dzięki włodarzom, którzy potrafią skutecznie przygotowywać i realizować projekty, bezpośrednio korzystają mieszkańcy.