Kwas chlebowy w krajach słowiańskich znany jest już od wieków. Każdy z rodów słowiańskich posiadał indywidualną recepturę. Jest to naturalny napój, który przez długi czas uznawany był za przysmak ubogich, ze względu na łatwość i niski koszt przygotowania. Z czasem jednak trafił na dwór szlachecki. Jego popularność w ostatnich latach gwałtownie wzrasta. Szczególnie chętnie sięgają po niego osoby zainteresowane zdrowym stylem życia. Jest to spowodowane licznymi właściwościami zdrowotnymi, które posiada kwas.

Jak powstaje kwas chlebowy?

Podstawowym składnikiem kwasu chlebowego jest tradycyjny, polski, podsuszony chleb. Zalewa się go wodą, dodaje drożdże i cukier. Tak przyrządzoną miksturę przykrywa się ścierką i odstawia. Kwas chlebowy powstaje w wyniku fermentacji. Co ważne, powinien być wytwarzany w glinianych lub szklanych naczyniach. W innym wypadku traci właściwości zdrowotne.

Jakie właściwości zdrowotne posiada kwas chlebowy?

Kwas chlebowy przede wszystkim bardzo dobrze gasi pragnienie, przez co, był tak ceniony przez polskich chłopów. Ma pozytywny wpływ na nadkwasotę i inne dolegliwości układu pokarmowego. Pod wpływem fermentacji powstają bakterie kwasu mlekowego, które wspomagają trawienie i mikroflorę jelitową. Ze względu na pozytywny wpływ na przemianę materii, kwas chlebowy jest polecany osobom chcącym schudnąć. Wzmacnia funkcje układu odpornościowego. Polecany szczególnie kobietom planującym ciąże, ze względu na zawartość kwasu foliowego. Ponadto zawiera witaminy A, B i C. Ma właściwości wzmacniające układ sercowo-naczyniowy, poprawia krążenie. Niektórzy nawet twierdzą, że daje poczucie ulgi w nawracających bólach migrenowych.

Czy istnieją przeciwskazania do picia kwasu chlebowego?

W większości sytuacji nie istnieją powody, dla których kwas chlebowy nie powinien być spożywany. Jest bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Nie poleca się go jednak kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią, ze względu na śladowe ilości alkoholu powstałe w wyniku fermentacji. Alergicy powinni sprawdzić skład kwasu kupowanego w sklepie, gdyż może zawierać ulepszacze i dodatkowe alergeny.

Kwas chlebowy jako alternatywa niezdrowych napojów

Kwas chlebowy wyglądem i smakiem przypomina coca-colę. Jest to więc świetna alternatywa dla niezdrowych napojów z dużą zawartością cukru. Co ciekawe, w Rosji kwas chlebowy cieszy się większą popularnością i popytem niż wymieniona wyżej coca-cola. Obecnie w sklepach oprócz tradycyjnego kwasu chlebowego znajdziemy także takie z dodatkiem miodu czy też bakalii.

Aktualnie kwas chlebowy można dostać na prawie każdym stoisku z ekologiczną żywnością i z łatwością jest dostępny w internecie np. na Arkana Smaku. Pomyśleć, że jeszcze kilkanaście lat wstecz był on zupełnie zapomniany. Jak widać, warto pochylić się nad miksturami naszych przodków, gdyż większość z nich ma naprawdę imponujące właściwości zdrowotne. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie dominuje niezdrowy tryb życia i choroby cywilizacyjne.