Na początku listopada w Łukowskim Ośrodku Kultury odbędą się Dni Kultury Żydowskiej. Cykl wydarzeń rozpocznie się w czwartek 3 listopada od konkursu recytatorskiego „W blasku szabasowych świec”.

Kolejne wydarzenia w ramach Dni Kultury Żydowskiej odbywać się będą w piątek 4 listopada. Na ten dzień zaplanowano otwarcie wystawy „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”, rozmowę z Esther Fuerster – Ashkenazi o realiach życia w Izraelu oraz spektakl teatralny „Sztetl Kraśnik”.

Czwartek 3 listopada godz. 10.30 ŁOK – Konkurs Recytatorski „W blasku szabasowych świec”. Przed wybuchem II wojny światowej rozwój kultury judaistycznej cechowała największa dynamika, która współcześnie coraz mocniej się zaciera. W Łukowie także była liczna społeczność żydowska o bogatej kulturze. Tu 10 stycznia 1914 roku urodził się poeta i prozaik Jakub Zonszajn. Mając na względzie popularyzację tej bogatej kultury i literatury żydowskiej Łukowski Ośrodek Kultury organizuje Miejski Konkurs Poezji i Prozy Żydowskiej dla łukowskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych pt. „W blasku szabasowych świec”.

Piątek 4 listopada godz. 18.00 ŁOK – Wernisaż wystawy „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”. Wystawa ukazuje losy młodej Żydówki z Sosnowca Sali Garncarz poprzez listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w nazistowskich obozach pracy w latach 1940-1945. Ich zbiór jest świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy. Wystawa została zorganizowana przez Fundację French Children of the Holocaust, Bibliotekę Publiczną w Nowym Jorku i Żydowskie Muzeum Galicja. Kurator: Jill Vexler.

Piątek 4 listopada godz. 18.30 sala widowiskowa ŁOK – Izrael bez cenzury. Rozmowa z Esther Fuerster- Ashkenazi na temat współczesnych realiów życia w Izraelu, roli i statusie kobiety w izraelskim społeczeństwie, relacjach polsko-izraelskich oraz o wielu innych kulturowych zagadnieniach.

Piątek 4 listopada godz. 19.00 sala widowiskowa ŁOK – spektakl teatralny „Sztetl Kraśnik”. To spektakl teatralny w reżyserii Moniki Nitkiewicz-Mitrut. Obsada: Zofia Drozd, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Barbara Pulikowska oraz Halina Sobczyk. „Sztetl Kraśnik” to podróż w przeszłość do miejsc, których już nie ma, a jeżeli są, to nie wyglądają jak kiedyś. Jest on też współczesnym spojrzeniem na ludzi, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu współtworzyli społeczność naszego miasta. Razem z bohaterkami zaglądamy do ich przedwojennych domów, dotykamy tradycji, doświadczamy radości i utraty, bo sztetla już nie ma… „I tak w każdy piątkowy wieczór zapalały się szabasowe świece w połowie domów w przedwojennym Kraśniku. Dzisiaj trudno odnaleźć ślady tamtego życia, z dawnej dzielnicy żydowskiej nie zostały nawet ruiny. Spacerując ulicami możemy się tylko zastanawiać, czy pozostał ktoś z żydowskiej społeczności miasta. Może ktoś wie coś na ten temat?”