Pokazy filmów, food trucki, Narodowe Czytanie, inscenizacja wesela, giełda kolekcjonerów, dożynki, biegi im. ks. Brzóski, Dzień Zdrowia dla Łukowa oraz akcje poboru krwi – to wydarzenia, które odbędą się w pierwszy wrześniowy weekend w Łukowie i okolicach.

  Weekend rozpocznie się od trzech wydarzeń organizowanych przez ŁOK. O godzinie 19.00, po wakacyjnej przerwie, w Galerii PROwizorium odbędzie się wernisaż wystawy prac łukowianina Ariela Kuli „Struktura i światło”. Natomiast od godziny 20.00 na Placu Solidarności i Wolności będzie można oglądać polskie krótkie metraże. Filmy będą wyświetlane przez cały weekend.

  W piątek na Placu Solidarności i Wolności ruszy Festiwal Food Trucków. Dania z różnych stron świata będą serwowane do niedzieli.

  Sobota 3 września będzie dniem Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej akcji, której patronuje para prezydencka, czytane będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W Łukowie do udziału we wspólnym czytaniu zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna. Odbędzie się ono o godzinie 11:00 w parku miejskim. Natomiast o godzinie 12:00 Narodowe Czytanie rozpocznie się w parku przy muzeum w Woli Okrzejskiej. Tam akcję organizują powiat łukowski, Muzeum Henryka Sienkiewicza, Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym.

  W sobotnie popołudnie będzie też można wybrać się do Gręzówki, gdzie o godzinie 15.00 rozpocznie się widowisko przygotowane przez KGW Kumpele i OSP „Wesele w Gręzówce”. Zanim rozpocznie się to wydarzenie na placu przy szkole w Gręzówce będzie można oddać krew. Pojawi się tam autokar Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Lublina. Akcja potrwa od 10.00 do 14.00.

  Kolejna akcja poboru krwi odbędzie się w niedzielę 4 września w Łukowie, na placu przy fontannie przy ul. Zdanowskiego. Autokar RCKiK będzie czekał na dawców w godzinach od 11.00 do 15.00. Akcja, w którą włączają się również łukowscy policjanci, jest dedykowana Wojtkowi Jonczykowi. Organizację akcji poboru krwi Klub HDK „Ostoja” wspierają łukowskie Zakłady Mięsne.

  W niedzielę w Łukowskim Ośrodku Kultury o godzinie 10.00 rozpocznie się Giełda Kolekcjonerów. Natomiast od godziny 15.30 ŁOK zaprasza do parku na „Dzień Zdrowia dla Łukowa”. Będzie można poćwiczyć oraz uzyskać porady od trenerów personalnych.

  Kolejnym wydarzeniem odbywającym się w niedzielę 4 września będą XXVIII Ogólnopolskie Biegi im. ks. Brzóski. Organizuje je Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie. Biegi zainauguruje spotkanie przy pomniku bohatera Powstania Styczniowego w Jacie o godzinie 11.00. Meta biegów będzie znajdować się nad zalewem Zimna Woda.

  W niedzielę 4 września odbędą się również Dożynki Gminne w Wojcieszkowie. Święto Plonów rozpocznie się Mszą Świętą Dziękczynną o godzinie 12.00 w kościele w Wojcieszkowie. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą w dożynkowym korowodzie na plac targowy. W programie dożynek m.in. wystąpienia gości, wręczenie wyróżnień dla rolników, międzysołeckie  zawody, występy zespołów ludowych oraz program muzyczno – kabaretowy „Śmietanka polskiej piosenki na wesoło” w wykonania aktora Szymona Kusarka.

  Pierwszy weekend września obfituje w wydarzenia. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.