Grzywna za przekroczenie dozwolonej prędkości i przewożenie pasażerek bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – to konsekwencje z jakimi musi liczyć się 41-letnia łukowianka. Kobieta twierdziła, że pasażerki z tylnej kanapy auta nie muszą mieć zapiętych pasów. Dodatkowo niespełna 18-letnia pasażerka próbowała wmówić mundurowym, że w tym wieku nie może otrzymać mandatu za takie przewinienie. Wkrótce ich sprawą będzie musiał zając się sąd.

  W niedzielne popołudnie 21 sierpnia policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali prędkość pojazdów poruszających się po ulicy Łapiguz. Jak wiele innych pojazdów, również samochód marki Saab poruszał się z dozwoloną na tym odcinku prędkością 50 km/h. Jednak gdy tylko auto przejechało w pobliżu policjantów, gwałtownie przyśpieszyło.

  Mundurowi sprawdzili prędkość oddalającego się auta. Okazało się, że osoba kierująca pojazdem przekroczyła dozwoloną prędkość o 31 km/h. Po chwili zatrzymali auto do kontroli. Za kierownicą saaba siedziała 41-letnia łukowianka. Mundurowi informując ją o wykroczeniu zauważyli, że przewożone na tylnej kanapie trzy pasażerki nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo kierująca saabem twierdziła, że nie mają one wcale takiego obowiązku. Jedna z pasażerek, 18-latka próbowała wmówić policjantom, że za brak zapiętych pasów nie może otrzymać mandatu.

  Żadna z kobiet nie chciała przyjąć mandatu, dlatego wkrótce sprawą o wykroczenia popełnione przez 41-letnią kierującą i jej niespełna 18-letnią pasażerkę będzie musiał zająć się sąd.

  Przypominamy, że kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Kierującemu za jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi mandat, a także punkty karne. Dodatkowo kierowca otrzyma również mandat i punkty karne, jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów.

  Kierowca przed rozpoczęciem jazdy autem ma obowiązek sprawdzić, czy pasażerowie mają zapięte pasy, i wezwać ich do zapięcia, jeśli tego nie zrobili. Podobnie jak kierowca, zgodnie z przepisami pasażer również ma obowiązek zapiąć pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Jeśli tego nie zrobi, naraża osobę prowadzącą pojazd na zapłatę wyższego mandatu. Jednocześnie sam też zostanie ukarany mandatem.