Przez Łuków przebiegł ukraiński strażak, który pokonuje trasę Kijów – Warszawa. Głównym celem tego prawie 800-kilometrowego biegu jest wyrażenie wdzięczności Polsce za pomoc Ukrainie i jej obywatelom w związku z agresją Rosji na ten kraj. Liderem i głównym uczestnikiem biegu, prowadzonego pod hasłem „Ultramaraton Wdzięczności” jest Władimir Skovoroku.

  Ultramarton rozpoczął się w Kijowie. 20 sierpnia jego uczestnicy dotarli do Dorohuska. Pilotują ich polscy strażacy, w tym m.in. druhowie z Łukowa oraz jednostek OSP. W poniedziałek 22 sierpnia biegacze z Ukrainy pojawiali się w Łukowie. Czekano na nich przed budynkiem komendy. Był czas na „złapanie oddechu” i pamiątkowe zdjęcia.

  „Ultramaraton wdzięczności” odbywa się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem biegu jest wyrażenie wdzięczności Polsce za pomoc Ukrainie i jej obywatelom w związku z agresją Rosji na ten kraj. W tym trudnym dla Ukrainy okresie, pomoc Polski jest największa w Europie – obecnie na naszym terytorium przebywa ok. 3 mln obywateli tego kraju, którzy otrzymują pomoc zarówno od państwa, jak i naszych obywateli.

  Trasa biegu prowadzi przez województwo lubelskie: powiaty: chełmski, włodawski, parczewski, radzyński, łukowski oraz województwo mazowieckie: powiaty garwoliński i otwocki. „Ultramarton wdzięczności” zakończy się 24 sierpnia w Warszawie, w Święto Dnia Niepodległości Ukrainy.