Medale im. Andrzeja Struja wręczył 67 policjantom Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Wśród odznaczonych znaleźli się policjanci z Łukowa aspirant Mariusz Andrzejewski i sierżant Rafał Czajka. Policjanci w ubiegłym roku uratowali z pożaru 47-letniego mężczyznę.

  W ubiegłym roku policjanci, jeszcze przed przyjazdem strażaków, weszli do zadymionego domu w Łukowie, skąd wyprowadzili 47-latka. Okazało się, że paliły się tam tkaniny leżące przy węglowym piecu. Dzięki funkcjonariuszom nie doszło do pożaru mieszkania, a mężczyzna nie ucierpiał w zdarzeniu. Aspirant Mariusz Andrzejewski pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie, zaś sierżant Rafał Czajka pełni obecnie służbę w Lubartowie. 

  Medal otrzymują policjanci, którzy podjęli się ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia poza służbą,  albo podjęli się tego samego w czasie służby. Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.