Góry to teren, który jest wprost stworzony dla miłośników aktywnego wypoczynku. Całe południe Polski od Sudetów po Bieszczady to prawdziwy raj dla osób, które lubią chodzić, biegać, spacerować, jeździć na rowerze, pływać kajakami, żeglować, jeździć konno, a zimą jeździć na nartach. Gdzie wyjechać w polskie góry, żeby aktywnie odpocząć? Oferta jest bardzo bogata.

Trekkingi, wycieczki piesze i spacery w polskich górach

Tym, co najbardziej kojarzy się z górami, są wycieczki piesze. Gęsta sieć szlaków pokrywa praktycznie całe tereny górskie w południowej Polsce. Do najbardziej spektakularnych należą Główny Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki i Mały Szlak Beskidzki. To długodystansowe trasy, których pokonanie w całości wymaga nawet kilkunastodniowej wędrówki. Oczywiście nie każdy musi się decydować od razu na liczącą kilkaset kilometrów wędrówkę. Szlaki te są osią, wokół której można budować krótsze, jednodniowe wypady. Np. Główny Szlak Beskidzki w Beskidzie Sądeckim wraz z siecią szlaków dojściowych pozwala na planowanie „pętelek” na Jaworzynę Krynicką, Przehybę czy Halę Łabowską.

Osoby lubiące górskie wycieczki piesze powinny w czasie szukania miejsca na wypoczynek zwrócić uwagę czy przez daną miejscowość przebiegają jakieś szlaki i czy da się z nich lub ich okolic planować jednodniowe wypady. Szlaki to dla miejscowości takich jak na przykład Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica, Krynica czy Muszyna atrakcje turystyczne porównywalne z zabytkami, czy innymi ciekawymi miejscami.

Góry i woda, czyli połączenie idealne

Wyjazd w góry to jednak nie tylko wędrówki po szlakach. Z wypoczynkiem w takim otoczeniu wbrew pozorom świetnie komponuje się woda. A jak woda to oczywiście kajaki i żaglówki. Nie trzeba jechać od razu na Mazury, by spróbować tych aktywności. Zbiorniki zaporowe np. w Solinie w Bieszczadach, Czorsztynie w Pieninach lub Jezioro Żywieckie oferują możliwość żeglowania z widokami na góry. Z kolei górskie rzeki to raj dla kajakarzy. Przy czym warto mieć na uwadze, że rzeki takie są bardziej bystre niż rzeki nizinne. Spływy kajakowe organizowane są m.in. na Dunajcu, Popradzie, Nysie Kłodzkiej oraz wielu innych rzekach górskich.

Podczas aktywnych pobytów bardzo popularne są też baseny w górach, które pomagają się odprężyć i zregenerować po wysiłku na szlaku. Podhale znane jest ze swoich basenów termalnych, w wielu miejscowościach zaś, jak na przykład w Wiśle, Muszynie czy Rymanowie Zdroju można korzystać z aquaparków i kompleksów basenów na wolnym powietrzu.

Aktywnie o każdej porze roku

Góry to miejsce na aktywność o każdej porze roku. Niezwykle popularne od wielu lat są rowery i szlaki rowerowe, zarówno tradycyjne, jak i typu MTB. Małopolska od dłuższego czasu rozwija sieć szlaków rowerowych dostosowanych do osób z różnymi umiejętnościami i kondycją. Sieć Velo Małopolska obejmuje utwardzone trasy wydzielone od ruchu pieszego i prowadzące m.in. przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Sądeckiego czy Podhala. Podobnie w Beskidzie Niskim, opuszczone doliny dawnych wsi to idealne miejsce na dłuższe i krótsze wycieczki rowerowe.

Zimą z kolei na spragnionych ruchu czekają liczne stoki narciarskie. Największe ich nagromadzenie występuje w Karkonoszach, Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz Beskidzie Sądeckim, gdzie głównym ośrodkiem jest Krynica wraz z niedaleką Muszyną. Po szczegóły odsyłamy na stronę Pensjonatu Klimek z Muszyny właśnie – https://www.pensjonatklimek.pl/wyciag-i-stoki-narciarskie-muszyna-blog.