Jeśli szukasz dodatkowej ochrony, możesz rozważyć dodanie do polisy jednego lub kilku z następujących rodzajów ubezpieczeń:

  • Ubezpieczenie ochrony przed urazami pokrywa koszty leczenia Twoje i pasażerów w przypadku odniesienia obrażeń w wypadku samochodowym. Może również pokryć związane z tym wydatki, takie jak utrata wynagrodzenia – jeżeli nie będziesz mógł  pracować.
  • Ubezpieczenie na wypadek kolizji pokryje koszty napraw, jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony w wypadku, a winę za to ponosisz Ty. Ubezpieczenie to pokryje także koszty związane z naprawą, jeśli zdarzysz się z innymi obiektami niż samochód – takimi jak drzewo, mur lub dom. Niektóre polisy obejmują najazdy, uderzenia i wypadki, a nawet uszkodzenia spowodowane wybojami.
  • Kompleksowa ochrona pokryje koszty naprawy lub wymiany, jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony w wyniku czegoś innego niż kolizja. Może to obejmować uszkodzenie przez grad, uderzenie spadającego przedmiotu w pojazd (np. gałęzi), wybicia szyby lub wandalizm. Zapewnia również ochronę w przypadku kradzieży samochodu.
  • Ubezpieczenie NNW (ubezpieczenia nnw online) pokrywa zakwalifikowane wydatki medyczne dla Ciebie i Twoich pasażerów, niezależnie od tego, kto ponosi winę za wypadek. Obejmuje to koszty karetki pogotowia, wizyty u lekarza i szpitala oraz dopłaty i odliczenia na ubezpieczenie zdrowotne. Niektóre firmy mogą ubezpieczać Cię także w trakcie jazdy na rowerze, gdybyś został potrącony przez samochód.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Jak to często bywa w przypadku kosztów ubezpieczenia, koszty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej będą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym wybranych limitów, historii bezkolizyjnej jazdy, wieku, pojemności silnika, częstotliwości jazdy i wartości pojazdu. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego i taniego ubezpieczenia OC jest porównanie ofert na stronach towarzystw ubezpieczeniowych lub skorzystania z agregatorów / porównywarek ofert ubezpieczycieli. Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych oferuje wycenę przez internet. Ponadto zwróć uwagę na wszelkie zniżki. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje zniżki dla bezkolizyjnych kierowców.

Czy warto wykupić pełne ubezpieczenie?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej odnosi się do pojedynczej polisy, która zapewnia ochronę, jeśli jesteś winny wypadku powodującego obrażenia ciała lub szkody innego kierowcy, jego pojazdu lub pasażerów. Obejmuje wydatki – rachunki medyczne, naprawy samochodu itp. – ale nie Twoje. Pełne ubezpieczenie odnosi się do zbioru ubezpieczeń, które obejmują ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a także dodatkowe formy ochrony, takie jak ubezpieczenie od kolizji, ubezpieczenie kompleksowe, czy NNW.

W Polsce kierowcy muszą posiadać polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma przepisów, które wymagają od kierowców posiadania pełnego ubezpieczenia, ale banki / pożyczkodawcy często wymagają tego w ramach umowy pożyczki. To samo może dotyczyć kierowców, którzy biorą pojazd w leasing.