Co musisz wiedzieć o tabletce „dzień po”?

Tabletka „dzień po” wzbudza w Polsce sporo kontrowersji. Z tego powodu chcielibyśmy przyjrzeć się jej nieco bliżej, aby ocenić, czy faktycznie powinna wywoływać ona tak duże emocje. Z tego artykułu dowiecie się również, w jaki sposób taką tabletkę zdobyć. Oczywiście w legalny sposób.

Czym jest tabletka „dzień po”?

Jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Zdarza się, że standardowe metody antykoncepcyjne zawiodą. Tak się zdarza i musimy mieć świadomość tego, że do takich sytuacji po prostu dochodzi. Jeżeli jednak nie widzi nam się zachodzenie w ciążę, to możemy spożyć tabletkę „dzień po”, aby do tego nie doprowadzić.

Jak więc działa ta tabletka? Przede wszystkim opóźnia ona naszą owulację, przez co komórka jajowa nie zostanie zapłodniona. Warto od razu zaznaczyć, że nie bez powodu tabletkę tę nazywa się potocznie „dzień po”. Faktycznie, najlepiej jest przyjąć ją jak najszybciej po odbytym stosunku. Najlepiej w ciągu 24 godzin, choć na rynku dostępne są również tabletki, których zażycie może okazać się skuteczne nawet do 72 godzin.

No właśnie, kwestia skuteczności. Nie jest ona stuprocentowa, a w dodatku z każdą kolejną godziną od stosunku nasze szanse na zapłodnienie rosną. Wiele zależy od tego, na jaką tabletkę się zdecydowałyśmy. W Polsce za najbardziej popularne uchodzą ellaOne oraz Escapelle. Ich ceny wahają się od 35 do 120 złotych.

Dziś jesteśmy w stanie zdobyć receptę drogą internetową, na przykład za pomocą strony Erecept. Za jej pośrednictwem otrzymamy e-receptę na tabletkę „dzień po”. Miejmy jednak na uwadze, że zawsze warto jest skonsultować się z lekarzem. Jeżeli czujemy, że potrzebujemy wizyty stacjonarnej, udajmy się na nią.

Czy tabletka „dzień po” ma skutki uboczne?

Niektóre kobiety przekonują, że tabletki te nie mają żadnych skutków ubocznych. Nie jest to jednak do końca prawda. Owszem, najprawdopodobniej nie odczujemy zażycia tej tabletki, jednak pamiętajmy, że powinna być ona dla nas absolutną ostatecznością, ponieważ jej działanie ma ogromny wpływ na nasz organizm.

W dodatku może się zdarzyć, że skutki uboczne się u nas pojawią. Kobiety najczęściej skarżą się na bóle głowy, wymioty, nudności, a także krwawienia międzymiesiączkowe. Przy okazji przestrzegamy przed kupowaniem tabletek tego typu w innym miejscu niż apteka. Czasem zdarza się natrafić na różne oferty w internecie, jednak absolutnie nie powinnyśmy kupować ich z takich miejsc. Uzyskanie recepty nie jest niczym trudnym, a do tego nie ma sensu łamać prawa ani ryzykować naszego zdrowia.

Niektóre kobiety zastanawiają się również nad tym, czy tę tabletkę można łączyć z alkoholem. Zasadniczo nie ma żadnych przeciwskazań. Co jednak ważne, jeśli po zażyciu tabletki „dzień po” skutki uboczne będą nam długo towarzyszyć, koniecznie poinformujmy o tym naszego lekarza. Warto dmuchać na zimne i w razie czego szybko zareagować.

Więcej rzetelnych informacji dotyczących tabletki „dzień po” oraz e-recepcie na nią znajdziesz tutaj: https://www.erecept.pl/tabletka-dzien-po-antykoncepcja-awaryjna.