Whisky to bardzo popularny alkohol. Nic dziwnego, kojarzony jest on z klasą oraz elegancją. Dziś chcielibyśmy podzielić się z wami kilkoma ważnymi informacjami dotyczącymi tego trunku.

Whisky a whiskey – czym to się różni?

Zacznijmy od kwestii, która nurtuje wiele osób. Niektórzy oba zapisy stosują zamiennie, jednak jest to błąd. Nazwa wskazuje bowiem na kraj pochodzenia alkoholu oraz sposób jego produkcji.

Zapis „whisky” stosuje się w Szkocji, Kanadzie oraz Japonii. „Whiskey” natomiast dotyczy Irlandii oraz Stanów Zjednoczonych. Klasyczną whisky wytwarza się ze zbóż, w dużej mierze z jęczmienia, który suszony jest w torfowym dymie. Następnie alkohol poddawany jest przynajmniej dwuletniej destylacji oraz trzyletniemu leżakowaniu. W przypadku whiskey jęczmienia nie osusza się za pomocą dymu. Oznacza to, że ten alkohol nie będzie miał dymnego aromatu. Ponadto jest ona destylowana przez trzy lata. Warto także nadmienić, że Amerykanie swój trunek wytwarzają w dużej mierze w oparciu o kukurydzę.

Mamy nadzieję, że będziecie już wiedzieli, na czym polega różnica! Brak jednej literki w nazwie naprawdę ma duże znaczenie. Przy okazji zyskaliście właśnie wiedzę, którą będziecie mogli pochwalić się wśród znajomych. 

Single malt i blended

Kolejną istotną rzeczą wartą wyjaśnienia jest różnica pomiędzy wersją single malt oraz blended o czym możemy przeczytać na forfiterexclusive.pl. Pisząc w skrócie, możemy uznać, że pierwszy wariant to spójna całość, podczas gdy druga jest mieszanką. Niektórzy uznają, że single malt to whisky lepszej jakości, jednak niekoniecznie jest to prawda. Na rynku możemy znaleźć bowiem „mieszaną” wersję tego alkoholu w naprawdę dobrej jakości. Tylko tutaj nasza rada – dobrej whisky warto szukać w internecie. Na sklepowych półkach w markecie znajdziemy bowiem te popularne produkty, które trafiają w gusta ogółu.

Zaznaczmy jeszcze jedną rzecz. Jeśli chodzi o whisky, to mimo wszystko swoją przygodę warto rozpoczynać od bardziej podstawowych marek. Wydaje się nam, że na początku wydawanie nawet kilkuset złotych za butelkę może nie mieć dużego sensu, ponieważ nasze podniebienie nie będzie jeszcze wiedziało, czego ma się spodziewać.

Dlatego na samym początku testujmy i smakujmy różne whisky. Nie kupujmy ciągle tego samego produktu, nawet jeżeli ten bardzo nam pasuje. Przekonajmy się na własnym podniebieniu, czym różni się single malt od blendów, jakie różnice smakowe zachodzą pomiędzy whisky i whiskey. W ten sposób nasza znajomość tematyki tej grupy alkoholi będzie coraz lepsza. Dzięki temu z czasem zobaczymy, jak dobrze orientujemy się w poszczególnych markach. I wówczas nadejdzie czas na testowanie kolejnych produktów, tym razem już z wyższej półki. A my będziemy w stanie wyczuć nawet te najbardziej subtelne różnice. Staniemy się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie whisky.

Miejmy na uwadze, że w standardowych marketach zazwyczaj uświadczymy te same najpopularniejsze marki. Jeśli jednak chcemy znaleźć bardziej ekskluzywne trunki, to powinniśmy szukać ich w internecie lub specjalistycznych sklepach stacjonarnych.

/materiał zewnętrzny/