Przez dwa tygodnie uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego działającego w strukturach Zespołu Placówek w Łukowie poznawali historię, kulturę i tradycję Grecji. Ich wyjazd był możliwe dzięki realizacji projektu Erasmus +, Mobilność bez barier, Edukacja szkolna.

  Podopieczni Zespołu Placówek spędzili w Grecji dwa tygodnie maja. Odwiedzili takie miejsca jak: Klasztor Warłama wchodzący w skład zespołu klasztorów w Meteorach, Zamek Platamonas, górską wioskę Stary Pantaleimon, miejscowość Litochoro, wąwóz Enipeas, wyspę Skiatos z pięknymi widokami i złotym piaskiem oraz drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji – Tesaloniki.

  Poznali Grecję od kuchni, w przenośni i dosłownie, uczestniczyli bowiem w warsztatach kulinarnych, przygotowując kolację. Odwiedzili także wytwórnię oliwy i sera feta. Poznali właściwości, skład i zastosowanie tradycyjnych greckich produktów. Co najważniejsze, nawiązali nowe znajomości z innymi grupami z Polski oraz greckimi kolegami i koleżankami ze szkoły partnerskiej Platon M.E.P.E. Nauczyli się piosenki „Siritaki”, wysłuchali mini koncertu uczniów z Grecji, a greckich przyjaciół nauczyli ludowej piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”. Ponadto zostali wtajemniczeni w Pankration − greckie sztuki walki, brali udział w rozgrywkach boccia, piłki siatkowej, piłki nożnej. Wrócili z apetytem na więcej.

  Młodzież poznawała Grecję pod opieką wychowawców: Eweliny Federowicz, Bożeny Tryboń, Macieja Nurzyńskiego i Mariusza Olszewskiego.