„Od Regenta do Wulkana – niezwykła droga życiowa Franciszka Salezego Jezierskiego” – to tytuł konferencji poświęconej jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia – Franciszkowi Salezemu Jezierskiemu. Ten urodzony w Gołąbkach pisarz i publicysta czasów Sejmu Wielkiego, był autorem słynnego „Kazania przed stanami Rzeczypospolitej” rozpoczynającego obrady Sejmu w 1788 r.

  Z postacią kanonika Jezierskiego zapoznają łukowian prelegenci: prof. Elżbieta Wichrowska – profesor nauk humanistycznych, historyk literatury i edytor, kierownik studiów doktoranckich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka artykułów i książek dotyczących literatury i kultury XVIII i XIX wieku, a także edycji źródeł literackich. Autorka powieści podejmujących wątki historyczne i sensacyjne.

Drugim prelegentem będzie Paweł Jezierski – popularyzator postaci Franciszka Salezego Jezierskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca i redaktor strony internetowej www.kanonik-jezierski.pl, autor artykułów o historii ziemi łukowskiej oraz publikacji poświęconej życiu i twórczości kanonika Jezierskiego w ramach cyklu „Zeszyty Łukowskie”.

Konferencja odbędzie się 9 czerwca od godz. 12.30 w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie i będzie miała charakter otwarty. Będzie jej towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. ,,Przydrożni świadkowie wiary. Między religią a zabobonem” autorstwa łukowianki, absolwentki lingwistyki stosowanej UMCS, z zamiłowania fotografa i rysownika – Karoliny Świder.

  Na konferencję zapraszają Muzeum Regionalne w Łukowie, Wójt i Rada Gminy Łuków, Zespół Szkół w Gołąbkach i Sołectwo Gołąbki.

  Konferencję poprzedzi odsłonięcie w Zespole Szkół w Gołąbkach tablicy upamiętniającej kanonika Franciszka Salezego Jezierskiego.