Samorząd Uczniowski I LO im. T. Kościuszki w Łukowie wraz z fundacją DKMS Polska organizuje Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Odbędzie się on 28 kwietnia.

  Dni Dawcy Szpiku i Komórek Macierzystych organizowane są w łukowskim liceum od kilku lat. Podczas szkolnych akcji zarejestrowało się już ponad tysiąc osób, a około 30 z nich oddało już szpik lub komórki macierzyste.

Tegoroczna akcja odbędzie się w czwartek 28 kwietnia. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych będzie odbywać się w godzinach od 10.00 do 18.00. aby się zrejestrować trzeba mieć od 18 do 55 lat, i mieć ze sobą dowód osobisty.

  W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

  Akcja polega na uświadomieniu, że baza potencjalnych dawców musi się rozszerzać, gdy ktoś zachoruje, potencjalny dawca powinien już na osobę chorą w systemie „czekać”. Nie można zakładać, że dotyczy to innych, może dotyczyć każdego z nas, wtedy to my będziemy potrzebować przeszczepu. Musimy być świadomi, że każdy może pomóc, każdy z nas może uratować komuś życie.
  Aby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców trzeba być osobą dorosłą, w wieku od 18 do 55 lat. Rejestracja polega na pobraniu z wnętrza policzka materiału biologicznego – wymazu ze śliny i wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i kontaktowymi. Każdy powinien mieć przy sobie dowód osobisty i świadomie podejmować decyzję o zostaniu potencjalnym dawcą. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców. Proces trwa około 2 – 3 miesiące. Po tym czasie zostaje przesłana legitymacja dawcy i jesteśmy wpisani do rejestru potencjalnych dawców. Pozostaje tylko czekać na telefon z fundacji i możliwość dania komuś szansy na życie.