Lato, chociaż ma niewątpliwie wiele zalet, to również pora, gdy jesteśmy szczególnie mocno wystawieni na promieniowanie słoneczne, co z kolei nie jest zbyt bezpieczne. Na co zwracać uwagę w czasie tych gorących, słonecznych dni?

Promieniowanie UV i jego niepożądane skutki

Promieniowanie słoneczne, występuje w trzech rodzajach, w zależności od tego, jaką ma długość fali. UVA stanowi 95% promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi. Dzięki niemu opalamy się, ale to również ono prowadzi do fotostarzenia się skóry oraz może powodować lub przyspieszać między innymi nowotwory skóry. UVB odpowiada za produkcję witaminy D, ale może powodować też oparzenia słoneczne, zmiany chorobowe (np. zaćmę), przyspieszać zmiany nowotworowe. UVC jest promieniowaniem bardzo groźnym, wywołującym mutacje i zmiany genetyczne, jednak w przeważającej większości jest pochłaniane przez warstwę ozonową (może docierać w wysokich górach).

Z jednej strony mamy więc przyjemne uczucie wygrzewania się w słońcu, owocujące opalenizną i produkcją witaminy D3. Z drugiej możliwość przyspieszania lub powodowania nowotworów, chorób, fotostarzenia się skóry. Do promieniowania UV trzeba więc podchodzić rozsądnie i ograniczać nadmierną ekspozycję skóry na słońce. Zazwyczaj polecanym rozwiązaniem są kremy z filtrami UV czy też odpowiedni strój, zwłaszcza w szczytowych momentach (godzinach 10-15). Jednak taki sposób nie działa np. na oczy, które muszą mieć własną ochronę.

Okulary przeciwsłoneczne – trzeba je mieć

Jednym z koniecznych elementów naszego letniego wyposażenia powinny więc być okulary przeciwsłoneczne. Zresztą prawdę mówiąc nie tylko letniego, bo w każdej porze roku mogą występować dni bardzo słoneczne, a zdradliwe jest szczególnie słońce w zimie, gdy pada zarówno od góry, jak i od dołu, odbijając się od śniegu.

Takie okulary działają dwutorowo. Po pierwsze chronią oczy przed wpływem promieniowania UV, a po drugie zaś – skórę wokół nich. Promieniowanie UVA powoduje stres oksydacyjny i degradację włókien kolagenu, co powoduje, że skóra traci jędrność i atrakcyjny wygląd. Mowa wtedy o tzw. fotostarzeniu się, które jest wyjątkowo mocno odczuwalne i widoczne wokół oczu.

Jednakże w przypadku okularów – o czym część osób niestety zapomina – bezwzględnie konieczna jest pewność, że faktycznie posiadają one stosowne, ochronne filtry. W przeciwnym przypadku, co charakterystyczne np. dla tanich okularów przeciwsłonecznych kupowanych w sieciówkach czy na bazarach, ich noszenie przyniesie więcej szkody, niż pożytku. Skąd wiedzieć, że okulary faktycznie mają wskazane filtry? Jednym ze sposobów jest robienie zakupów w miejscach, które specjalizują się w produktach optycznych, jak sklep wOkularach.pl. Dostępne w takich punktach okulary przeciwsłoneczne mają certyfikat CE, potwierdzający ich funkcję ochronną. Przy zakupach warto zwrócić uwagę, czy okulary mają tzw. filtr UV400. Daje on ochronę przed promieniowaniem UV do długości fali 400 – czyli w pełnym zakresie UVA, UVB, UVC.

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne dają więc optymalny poziom ochrony narządu wzroku, ale mogą być też atrakcyjnym dodatkiem modowym. W zależności od kształtu, stopnia zabudowy czy barwy soczewek mogą pasować do każdego outfitu – od klasycznego biznesowego przez letni casual po typowo plażowy czy sportowy.

A jeśli mam wadę wzroku?

Problem pojawia się w przypadku osób, które potrzebują nie tylko ochrony przed promieniowaniem UV, ale też poprawności widzenia. Połączenie klasycznych okularów (https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne) z przeciwsłonecznymi jest możliwe na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich to przekonanie się do soczewek kontaktowych, które wprost idealnie łączą się zarówno z letnią swobodą, jak i z okularami przeciwsłonecznymi.

Druga opcja to okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną. Taka nakładka mocowana jest na oprawkach np. przy pomocy magnesu i zapewni ochronę bardzo zbliżoną do okularów przeciwsłonecznych. Niestety, nie zawsze istnieje możliwość doboru nakładek idealnie dopasowanych do naszych oprawek. By ustrzec się przed tym problemem warto rozważać opcję nakładek już na początku procesu zakupowego. Wiedząc, że będą one wskazane w lecie, po prostu możemy kupić zestaw idealnie dopasowany i dobrany – nakładki plus oprawki. Takie rozwiązanie proponuje m.in. firma Senja, która jest bardzo popularna wśród osób poszukujących oprawek zgrabnych, eleganckich, a jednocześnie przystępnych cenowo.