„Budowa tężni w parku miejskim w Łukowie” to zwycięski projekt w pierwszej w historii Łukowa edycji budżetu obywatelskiego. Poparła go ponad połowa wszystkich osób, które oddały ważne głosy.

Od 14 do 25 marca trwało głosowanie na najlepszy zdaniem mieszkańców projekt do zrealizowania w bieżącym roku budżetowym w naszym mieście. W sumie do Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 13 projektów, spośród których do głosowania dopuszczono finalnie 11 pomysłów. Głosy można było oddawać w jednym z dwóch punktów udostępnionych przez Miasto lub drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu ePUAP. Ważny głos w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego oddało 625 osób.

Najwięcej głosów – 326 zdobył projekt dotyczący budowy tężni solankowej w parku miejskim. Drugie miejsce zajęła propozycja renowacji boiska treningowego „Górka”, na co głos oddało 90 osób. Miejsce na podium uzupełnił pomył ustawienia na terenie miasta 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów, który zyskał uznanie 65 osób. Pozostałe projekty zyskały mniej niż 45 głosów.

Pełne wyniki głosowania na projekty do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego przedstawiają się następująco:
Budowa tężni solankowej w parku miejskim w Łukowie – 326 głosów Renowacja boiska „Górka” – 90 głosów
Rowerowy majsterkowicz – 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów – 65 głosów
„Naturalny plac zabaw” – 43 głosy
PUMPTRACK UKF – 40 głosów
Miasteczko ruchu drogowego – 20 głosów
Utwardzenie terenu – łącznika ul. Parkowej z bulwarem nad Krzną – 14 głosów
Zielone płuca Łukowa – część I – 12 głosów
Oświetlenie i zagospodarowanie łącznika między osiedlami Chącińskiego i Klimeckiego – 8 głosów
Czy wiem czym oddycham? – 6 głosów
Remont 350 m chodnika na ul. Sienkiewicza – 1 głos

Do realizacji rekomendowany zostaje projekt dotyczący wybudowania w parku nowej tężni. To właśnie ta inwestycja ma zostać wpisana do budżetu na sesji Rady Miasta Łuków 1 kwietnia. Wartość projektu oszacowano na kwotę 297 tys. zł co oznacza, że tężnia wyczerpuje limit zabezpieczonych środków na budżet obywatelski w Łukowie na bieżący rok budżetowy.