Większości z nas przynajmniej raz w życiu zdarzy się kupić coś pod wpływem impulsu. Nie powinno mieć to jednak miejsca w przypadku doboru ogrzewania do naszego domu. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że zwrot takiego systemu nie jest łatwy, a sama inwestycja jest nie tylko duża, co poważna. To od niej będzie zależeć komfort Twój i Twojej rodziny. Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Ogrzewanie pomieszczeń jest również jednym z najwyższych wydatków na energię w budynkach, a system ogrzewania o optymalnych funkcjach i wydajności zapewnia najniższe koszty eksploatacji.

Klimat

W Polsce panuje klimat zróżnicowany. Mamy cztery pory roku, jednak corocznie jak kierowców, tak i mieszkańców zaskakuje zima – jednak w ich przypadku pod względem temperatury, czy opadów śniegu. Z roku na rok jest raczej coraz cieplej. Dlatego też w naszym klimacie sprawdzi się zarówno piec, jak i pompa ciepła. Pompa ma tę zaletę, że ogrzewa budynek, oddając ciepło do wewnątrz z zewnątrz. Jego działanie przypomina klimatyzator, jednak ciepło odprowadzane jest w przeciwnym kierunku. Należy jednak pamiętać, że pompy ciepła są zazwyczaj przystosowane do działania w temperaturze do zera stopni – „zazwyczaj”, bo są też i wyjątki (tego rodzaju nowoczesne pompy grzewcze możesz sprawdzić na stronie https://hydrotermo.pl/)

Źródło energii

Masz duży wybór opcji związanych z paliwem lub energią dla systemu grzewczego. Najlepiej wybór ten omówić z osobą, która jest ekspertem w dziedzinie systemów grzewczych w danym sklepie. Żebyś miał jednak pojęcie, o czym mowa, będziesz miał do wyboru:

  • Najpopularniejsze paliwa, jakimi są gaz ziemny, olej opałowy, czy propan.
  • Piece elektryczne i pompy ciepła.

Wygoda, dostępność i koszt to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem jakiegokolwiek źródła paliwa lub energii, a co za tym idzie, systemu grzewczego. Na przykład elektryczne systemy grzewcze mogą mieć bardzo wysokie koszty eksploatacji – wszystko zależy od ergonomii pieca, a także lokalnej stawki za prąd.

Całkowity koszt systemów grzewczych

Pod uwagę należy wciąć nie tylko cenę zakupu systemu grzewczego, ale także koszt instalacji i wydatki, których można się spodziewać w dłuższej perspektywie – uwzględniając eksploatację i konserwację. Na przykład pompy ciepła są droższe niż grzejniki oporowe, ale zwykle pozwalają zaoszczędzić 50% lub więcej energii elektrycznej.

Naprawa

Tak solidne, jak nowoczesne systemy grzewcze, nadal wymagają konserwacji przez cały okres użytkowania. Przed zakupem systemu grzewczego należy dokładnie sprawdzić, czy producent rozważanej przez nas marki certyfikował jedną lub więcej firm naprawczych w Twojej okolicy. To najlepszy sposób na zapewnienie optymalnej konserwacji systemu grzewczego na wypadek awarii. Uwzględniając podane tu czynniki, zapewnisz sobie i Twojej rodzinie komfort zimą. Poza tym kupuj poza sezonem, patrz na promocje, dotacje od rządu, czy UE i nigdy nie przepłacaj!