Szkła kontaktowe to druga z najpopularniejszych metod korekcji wzorku. Sięga po nie coraz więcej osób, czy to okazjonalnie, czy też czyniąc z nich podstawowy sposób na zapewnienie sobie idealnej jakości widzenia. Jeśli również rozważacie taki zakup, to może zainteresują was informacje, jak o soczewki dbać na co dzień, by spełniały swoją funkcję, a ich żywotność była zgodna z zapewnieniami producenta.

Bezobsługowe soczewki jednodniowe

Decydując się na soczewki, możemy wybrać – po konsultacji z optometrystą lub lekarzem okulistą – dwa ich rodzaje. Pierwszy to soczewki jednodniowe. To popularne rozwiązanie wśród osób o oczach wrażliwych, skłonnych do podrażnień. Jednak sięgają po nie chętnie również osoby na co dzień noszące okulary. Wtedy soczewki kontaktowe pełnią funkcję uzupełniającą i są zakładane np. na imprezę, koncert, mecz, basen. Słowem wszędzie tam, gdzie okulary nie do końca sprawdzają się, a ich noszenie może powodować dyskomfort czy nawet być niebezpieczne lub niemożliwe (np. sporty wymagające ochraniaczy na głowę).

Jeśli chodzi o czynności pielęgnacyjne, to te w przypadku soczewek jednodniowych nie są konieczne – po zdjęciu wyrzucamy je, by następnym razem założyć nową parę ze sterylnego opakowania.

Wypada jednak zachować odpowiedni poziom higieny podczas ich zakładania (co jest wspólne dla wszystkich soczewek kontaktowych). Przed założeniem soczewek należy umyć starannie ręce, bez użycia detergentów o charakterze nawilżającym, ponieważ ich pozostałość mogłaby być przeniesiona na gałkę oczną. Następnie ręce należy wytrzeć, używając do tego ręcznika, który nie pozostawia pozostałości na dłoniach – jak robią to niektóre ręczniki papierowe – czyli najlepiej bawełnianego albo z mikrofibry.

Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przedostania się do oka czynników drażniących czy powodujących dyskomfort w czasie noszenia. Natomiast akcesoria pielęgnacyjne (https://www.bezokularow.pl/akcesoria-do-soczewek) konieczne są do soczewek o dłuższym terminie używalności.

Pielęgnacja soczewek dwutygodniowych i miesięcznych

Soczewki, które można nosić dłużej niż przez jeden dzień, to wersje dwutygodniowe i miesięczne. Mogą być noszone w trybie całodobowym i wtedy nosi się je przez kilka dni, nie zdejmując nawet na noc, albo też w trybie dziennym, gdzie są zakładane rano i zdejmowane wieczorem.

Wymagają więc pielęgnacji, które pozwala usunąć osady białkowe i zanieczyszczenia, jakie nagromadzić mogą się na soczewce. W tym celu wykorzystuje się tak zwany płyn do soczewek. Najpierw należy je przemyć z jego wykorzystaniem – stanowczo odradzane są środki „domowe”, jak woda z kranu, ponieważ mogą zostawiać niebezpieczne bakterie na soczewkach i skrócić ich trwałość. Soczewkę należy myć specjalnym płynem przez kilkanaście sekund, następne przepłukać i schować do specjalnego pojemniczka na około 10 minut. Po tym czasie soczewki można nałożyć powtórnie – jak więc widać jest to metoda polecana, gdy soczewkę zdejmujemy tylko na czas np. prysznica. Soczewkę możemy też umieścić w pojemniczku na całą noc, by założyć ją ponownie rano. Po wyjęciu soczewki płyn należy wylać, by następnym razem użyć świeżego. Również sam pojemniczek nie powinien być używany dłużej niż przez miesiąc do maksymalnie trzech miesięcy.

Inną metodą jest użycie płynu oksydacyjnego. Wykorzystuje on nadtlenek wodoru (wodę utlenioną) oraz tak zwany katalizator, który wywołuje reakcję inicjującą działanie oczyszczające i bakteriobójcze. Płyny oksydacyjne są cenione za swoją skuteczność i działanie bakteriobójcze, chociaż wymagają restrykcyjnego przestrzegania czasu procesu. Musi on trwać minimum 6 godzin, a przed upływem tego czasu soczewki nie powinny być wyjmowane ani zakładane na oczy. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego, chociaż osoby o wrażliwych oczach, wymagających jak najwyższego stopnia higieny, powinny je rozważyć. Inne informacje o pielęgnacji soczewek znajdziemy na stronie https://www.bezokularow.pl/poradnik/plyny-do-soczewek-ktory-wybrac, w poradniku prowadzonym przez jeden z największych sklepów w Polsce – BezOkularow.pl.