Mieszkańcy Łukowa i powiatu łukowskiego ruszyli z pomocą dla Ukrainy. Zarówno w Łukowie, jak i w poszczególnych miejscowościach powiatu trwają zbiórki darów. Z pomocą ruszyli też strażacy i Koła Gospodyń Wiejskich.

  Zbiórki darów ruszyły już w weekend. W poszczególnych miejscowościach powiatu łukowskiego organizują je lokalne władze, koła gospodyń wiejskich oraz strażacy ochotnicy. Druhowie wspólnie z zawodowymi strażakami przekazali już sprzęt swoim kolegom na Ukrainie. Transport darów dziś, 28 lutego pojechał już do Lublina.
  28 lutego ruszyły też zbiórki organizowane przez Urząd Miasta w Łukowie. Dary można przynosić do świetlicy Ośrodka Sportu i Rekreacji, w godzinach od 8.00 do 20.00.

  Dary zbierane są również w biurze senatora Stanisława Gogacza, w godzinach od 9.00 do 16.00.

  W pomoc Ukrainie włączają się również łukowscy radni trzech z nich: Łukasz Bober, Arkadiusz Pogonowski i Henryk Lipiec zadeklarowali, że na rzecz potrzebujących przekażą swoje diety.

  Już w najbliższą środę, 2 marca, ma ruszyć w świetlicy OSiR punkt konsultacyjny dla osób przybywających do Łukowa z Ukrainy. Więcej informacji na ten temat już wkrótce.

  Jak informuje lubelski Urząd Marszałkowski, wszystkie osoby uciekające przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

  Natomiast osoby uciekające z Ukrainy, które mają gdzie się zatrzymać, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych, martwić się o formalności oraz obawiać się o legalność swojego pobytu.

  Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.